Türkiye’nin Enerjideki Geleceği Güneş Enerjisinde

Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Bugün burada Dünya Güneş Günü’nü kutluyoruz. Bizim için çok özel bir gün. Bütün güneş enerji sistemi ile beraber bunun farkındalığını oluşturmak için toplandık. Dernek olarak esasında karma bir derneğiz. Güneş enerjisini ön planda tutmaya çalışıyoruz. Özellikle bu konuda politikalar güdüyoruz. Bugün son derece önemli. Ülkemiz için yerli ve milli kaynak anlamında güneş enerjisi, son derece stratejik. Türkiye’de enerjinin serbestleştiği ilk yıllar 2002-2003 yıllarıydı. O yıllardan bugüne çok zorlu aşamalardan geçildi. İlk adımlarını çoktan atlattık ama güneş enerji sektöründe daha hızlı adımlar atmamız gerekiyor. Türkiye’de güneşin geliş açısı o kadar iyi ki buna rağmen hala yüzde 3’ünü güneş enerjisinden kullanıyoruz. Toplam enerji sektöründeki payımız yüzde 3. Çok daha iyi yerlere gelmemiz lazım. Güneş enerjisini doğalgazdaki olduğu gibi yerin altına inmenize de gerekmiyor. Sanayide, çatılarda, evlerde her yerde kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla Türkiye’nin enerjideki geleceği güneş enerjisinde” dedi.

Yenilenebilir enerji sektörü, güneşin başkenti Antalya’da bir araya geldi. Düzenlenen organizasyonda konuşan Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Türkiye’nin enerjideki geleceği güneş enerjisinde” dedi.
Yenilenebilir enerji sektörü, 13-15 Ekim tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan EIF Kongresinin tanıtımı amacı ile bir araya geldi. Sektörün öncü isimlerinin katıldığı etkinlikte pandemi sebebi ile uzun süredir bir araya gelemeyen sektör üyeleri, düzenlenen organizasyonda buluştu. Global Enerji Derneği’nin ev sahipliği yaptığı organizasyonda konuşan Dernek Başkanı Murat Dilek, güneş enerjisinin önemine değinerek tüm yatırımcıları düzenlenecek olan kongreye davet etti.

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli,
“EIF 2021, pandemiye karşı aşılamaların da yoğun bir tempoda devam etmesi ile umuyoruz ki, güneş enerjisi ve tüm enerji sektörü paydaşlarının “YENİDEN KAVUŞMA” yeri olacak. Gelecek yıl 30.yılını kutlayacak olan ülkemizin ilk güneş enerjisi derneği olan GÜNDER’in artık gelenekselleşen uluslararsı bilim kongresi olan SOLAR-TR’de Antalyanın en keyifli zamanı Ekim ayında EIF 2021’de gerçekleşecek. Sonsuz güneş enerjisinden elektrik üretiminin ülkemizde her geçen gün daha da bilinirliğinin arttığını, yaygınlaştığını görüyoruz. 7 yıl önce neredeyse sıfır noktasından bugün geldiğimiz noktada ülkemiz kurulu gücünün yüzde 7’sini GES’ler oluşturuyor. Kyoto protokolü ile başlayan, Paris Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı ile devam eden iklim değişikliğine dur demek, Dünyamızı gelecekte daha yaşanabilir bir şekilde bizden sonraki nesillere bir armağan olarak bıramak istiyorsak, yüzde 7lik oranları önce yüzde 17’ye sonra yüzde 27ye çıkarmak üzere var gücümüzle çalışmalı, bedava ve sonsuz olan bu kaynağın ülkemiz milli ekonomisine, yerli üreticilerimizin de arttırılması ile daha sağlam sac ayakları ile katılmasına tüm sektör paydaşları olarak katkı sağlamalıyız.”dedi.

Domino Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ve Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek ise iklim değişimi açısından baktığımızda da güneş enerjisinin hat safhada önemli bir konu olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İklim değişikliği artık sadece çevre ekonomisi, çevre mühendisliği sorunu olmaktan çoktan çıktı. Artık bir kalkınma stratejisi, işletme stratejisi, hatta istihdam stratejisi oldu. Yeşil kalkınma, yeşil büyüme, yani yeni bir kalkınma modeli olarak adlandırılıyor Avrupa birliği şunu şart koşuyor; iklim dostu olmayan ülkelerden yani sera gazı salan, yenilenebilir enerjiden elektrik üretmeden çalışan fabrikalardan çıkan ürünlerden, mal alırken sınırda vergi koyucam diyor. Yani Türkiyeden gelen ürünleden yüzde 20 el vergi alacağım diyor. Bu da bizim için en büyük pazarlardan biri olan Avrupa’ya ihracat yaparken zorlanmak demek, ticaret bakanlığını zorlanması, ihracat yapan fabrikaların şirketlerin zorlanması ürün satamaması ve eşit rekabet edememesi demektir. Türkiye’nin ihracatının yüzde 65- 70 Avrupa Birliği ülkeleri’ne gerçekleştirilmekte. Doğal olarak o sanayicde dönüyor diyorki. Bizler tedbir alalım bunun mücadelesini birlikte verelim diyoruz uzun yıllardır.
Türkiye Paris anlaşmasını imzalamayan az sayıdaki ülkelerden biri. Yetkililerimiz bu kararı alırken elbetteki haklı oldukları yerlerde var.
Her sene yapılan taraflar toplantılarında İklim değişikliği toplantısında yapılan anlaşmalarda bir satır bir paragraf o kadar önemliki. Bunları artık görmezden gelemeyiz” diye konuştu.

“Otellerin çok ciddi bir enerji tüketimi var”
Otellerin güneş enerjisine çok ihtiyacı olduğunu vurgulayan Murat Dilek, “Antalya bizim için ekstra önemli. Kamu, güneş enerji sektörünün daha çok gelişmesi için sürekli adımlar atıyor. Yeni çıkan mevzuatlarda özellikle otellerde kendi öz tüketimlerinin gelişmesi için ve sanayinin kendi tüketimlerinin gelişmesi için adımlar attığı, bu mevzuatlara göre otelleri çok hedefledik. Onlara tanıtım yapıyoruz. Otellerin çok ciddi bir enerji tüketimi var. Güneş enerji sektörünü seçmeleri onlar için son derece iyi olacaktır” diye konuştu.

“Özellikle Antalya’yı tercih ettik”
GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli ise, “Türkiye, güneşin çok bol olduğu bir ülke. Herkesin yatırım yapması gereken bir ülke. Sektörün, düzenlenen kongrelerle tanınmışlığını arttırıyoruz. Sektör paydaşlarını, yatırımcıları, finansörleri, üreticileri, bir arada buluşturuyoruz. Bugün de özellikle Antalya’yı tercih ettik. Antalya, EIF Kongresinin 13-15 Ekim tarihlerinde düzenleneceği yer. Uluslararası niteliği olan ve dünyanın çok çeşitli yerlerinden çok çeşitli kişilerin katılacağı, üst düzey görüşme ve konferansların gerçekleştirileceği bir kongre olacak” şeklinde konuştu.

“Güneş enerjisi, yatırım olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelecek”
Yatırımcılara seslenen Kaleli, “Güneş enerjisi, yatırım olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelecek. Tüm yatırımcılara tavsiyemiz, hazırlıklarını planlamaları. Bugün yaptıklarında bugün elektriği elde etmeye başlayacaklar. Karbon sertifikası biriktirecekler. Güneş, küresel ısınmada büyük bir rol oynayacak. 2030 yılına kadar dünyadaki güneş kurulu gücünü yıllık seviyede 3 katına kadar arttıramazsak hedefleri yakalamamız çok kolay gözükmüyor. Hepimize büyük bir iş düşüyor. 5 buçuk trilyon üzerinde bir yatırım bekleniyor. Önümüzdeki yıldan itibaren güneş, rüzgar ve diğer tüm yenilenebilir enerji kaynaklarında yatırım hedefi var” ifadelerini kullandı.