SolarGenç Proje Yarışması’nın Kazananı Belli Oldu

SolarGençler, enerjinin geleceğini kuruyor

Temiz enerji kullanımı farkındalığını amaç edinen Solarbaba platformunun gerçekleştirdiği Solargenç Projesi’nin sonuçları belli oldu. 75 üniversite öğrencisinin katıldığı ve 9 ayrı ekibin yarıştığı projede birinciliği tarım odaklı akıllı köyler projesi ile Helios, ikinciliği atık sistemi sürdürülebilirliği ile Ecolution, üçüncülüğü ise sürdürülebilir şehirler tasarımı ile Prizma ekibi hak etti.

Gençlere enerji eğitimi

Solarbaba tarafından ilk kez bu yıl yürütülen SolarGenç Projesi, enerji sektörüne ilgi duyan öğrencilerin başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynakları, elektrikli ulaşım, enerji depolama ve iklim krizi konularında bilgi düzeyini artırmak amacıyla düzenleniyor. Proje ile öğrencilere interaktif eğitimler verilirken, iş ve staj imkânı ile kariyer gelişimlerine destek olmak hedefleniyor.

75 üniversite öğrencisi yarıştı

Bir sosyal sorumluluk projesi olan SolarGenç Projesi, 2031 Türkiye’sini hedefleyerek kendi enerjisini kendi üreten fikirlerin yarıştığı bir etkinliğe de imza attı. Farklı disiplin ve branşlardaki 75 üniversite öğrencisinden oluşan 9 ekip, bu hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda interaktif projeler üreterek yarıştı. 12 haftalık bir eğitimin ardından öğrenciler, projelerini sektörün önde gelen isimlerinden oluşan 12 jüri üyesine sundu. Belirlenen yarışma kriterleri kapsamında jüri ekibi yarışmayı kazanan ilk üç fikri belirledi.

Akıllı köyler inşa edilecek

SolarGenç Projesi’nde birinciliği, sürdürülebilir, çevreci ve teknolojik yaklaşımlarıyla tarım odaklı akıllı köyler inşa ederek yaşam kalitesini yükseltmeyi, köyden kente göçü azaltmayı ve Türkiye’de çekirdekten başlayarak büyük dönüşümü başlatmayı hedefleyen Helios ekibi kazandı. Projesinde dünyayı güzelleştirmeye evlerden başlayan ve evlere; kentsel tarım ve AR-GE merkezleri ile haberleşme olanağı sunan, enerji, su ve atık yönetiminde sürdürülebilirliği hedefleyen Ecolution ekibi ikinciliği aldı. Yarışma üçüncülüğünü ise; toplumlara üretici olma fırsatı ve dijital altyapılı entegre bir şehir imkânı sunan Prizma kazandı. Projeyle Prizma; sürdürülebilir şehir tasarımı ile çevre bilincini artırmayı hedefliyor.

SolarGenç Projesi kapsamında ödüle layık olan ekiplere, 13- 15 Ekim 2021 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek EIF Fuarı’nda ödülleri verilecek.