PROSUMER 2020 SMA EFE KÖKÇÜ

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler konferansında konuşan SMA Satış Müdürü Efe Kökçü, SMA hakkında bilgiler verdi. “SMA dünyanın en büyük inverter üreticilerinden bir tanesi. Şirketimizin merkezi ve fabrikalarımız Almanya’da bulunuyor. Her segmentte ürün üretiyoruz. Dünyada yaklaşık 90 GW üzerinde kurulu kapasitemiz var. Evsel tipte ürünlerimizden ticari tipteki ürünlerimize kadar inverterlerimiz var yani ana işimiz inverter üretmek ve her segmentte ürünleri olan neredeyse tek firma biziz ve dünyanın en büyük üç üreticisinden biri konumundayız. Türkiye’de de uzun yıllardır faaliyetlerimiz sürüyor. 2014 yılından beri satış ve servis organizasyonlarını kurmuş durumdayız. Türkiye pazarına da çok hızlı girmiş firmalardan bir tanesiyiz. Aslında inverter ne diye soracak olursak, burada inverterin ne olduğunu bilmeyen izleyicilerimiz de olabilir. Güneş enerjisi santrallerinde panellerin ürettiği enerjiyi alternatif akıma dönüştüren şebekede kullanılacak forma dönüştürecek cihazları üretiyoruz biz. Dolayısıyla bunlar santralin en kritik ekipmanı diyebiliriz. Dolayısıyla servis organizasyonu da en az satış organizasyonu kadar önemli. Biz dünyada her gittiğimiz ülkede öncelikle servis organizasyonumuzun yapılanmasını sağlıyoruz. Türkiye’de de bu şekilde bir giriş yaptık.” ifadelerini kullandı.

Oturumun devamında Prosumer kavramının SMA için önemini belirten Kökçü, “Prosumer bizim için önemli bir kavram. Aslında enerji sektöründeki dönüşüm ve dijitalleşmeyle beraber tüketicilerin beklentileri de artmaya başladı. Bu aslında kompleks bir dünya yaratıyor. Bugün pek çok teknoloji birbirine entegre olmuş durumda prosumer bir ev de olabilir, bir sanayi kuruluşu da olabilir. Baktığımız zaman çatımızda güneş enerjisi santralleri oluyor. Enerji depolama işin içerisine girdi ve enerjinin yönetimi çok daha önemli bir hale geldi. Elektrikli araçların çoğalmasıyla birlikte bu araçların şarj istasyonları güneş enerjisiyle beslenmeye başladı dolayısıyla birçok kompleks yapı doğmaya başladı. Dolayısıyla prosumer dediğimiz zaman SMA portföyü tüm bu ihtiyaçları karşılıyor olacak. Ama tabi bizim de asıl gündemimizde olan ticari çatılar. Biz de burada en yeni ürünümüz Sunny Tripower Core2’yi sunmaktayız. Bu ürünümüz tamamen endüstriyel çatılara göre tasarlanmış bir ürünümüz ve çok fazla opsiyon sunuyor. Büyük ölçekli sanayi çatılarında tasarımda çok esnek olmanız gerekiyor. Sade ve basit çözümler sunmanız gerekiyor. Çünkü çatı işleri o kadar basit işler değil, çalışması da zor. İşletme bakım onarımları da zor çünkü EPC şirketlerinin yatırımcılarla bakım onarım anlaşmaları 2 yıllık performans garantilerini içeriyor. Dolayısıyla seçecekleri ekipmanlar da çok sade ve yalın olmak zorunda Core2 tamamen bu ihtiyaçlara cevap veren bir ürün. Tabii ki daha sonra gelecek teknolojilere entegrasyona bakmak lazım çok iyi bir yönetim platformu olması lazım. Bizim var olan izleme portalımıza gelecekte ekleyeceğimiz enerji depolama, şarj cihazlarını entegre ederek izlenmesini ve yönetilmesini sağlayabileceğimiz altyapıyı sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İnverter firması seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizen Köken, “Çok iyi servis organizasyonunuzun olması gerekiyor. Bizim şu anda Türkiye’de 6-7 yaşını doldurmuş santrallerimiz var hala çalışıyorlar bizleri arayıp garanti uzatımını yapabiliyorlar. Yani firmanın arkalarında olup olmadığına çok iyi bakmaları gerekiyor. SMA tek işi inverter üretmek olan 40 yıllık bir firma. Dünyanın çeşitli yerlerinde 90 GW’a kadar ulaşmış durumda ve emre amadelikleri %99,8 mertebelerinde dolayısıyla ekipman seçerken tüm bunlara dikkat etmek gerekiyor. Ürün tasarımı çok önemli ne kadar fazla ekipman kullanırlarsa sistemlerinin verimi maalesef yıllar içerisinde düşmeye başlayacak bakım-onarım masrafları artacak. O sebeple çok sade ve yalın tasarımlarla ekipmanının arkasında duran bir firmayı seçmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.