Zorlu Center Levazım Mah. Koru Sk. No:2 Ofisler Bölgesi Kat:T3 Beşiktaş 34340 İstanbul Türkiye
linkedin instagram twitter facebook youtube

Limak Enerji

Limak Enerji Grubu; enerji üretimi, dağıtımı, satış ve ticareti alanlarında faaliyet göstermektedir. Hidroelektrik, güneş, jeotermal, doğal gaz ve kömür santralleri ile hâlihazırda 3.500 MW mertebesinde olan enerji portföyünü her yıl daha da büyütmekte, orta ve uzun vadeli enerji arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak, kaynak çeşitliliğine dayalı enerji üretimi yatırımları yapmakta ve uzun vadeli iş planları çerçevesinde 5.000 MW kurulu güç hedefine doğru ilerlemektedir. Bu çerçevede, arz güvenliğinin sağlanmasında büyük öneme sahip yenilenebilir enerji alanında büyük üretim kapasiteli HES yatırımları mevcuttur.

Limak Enerji, kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla, Isparta ilinde 5,7 MW kapasiteli Isparta Gönen GES’i 2017 yılı içerisinde devreye aldı. Bunun yanında, 16,3 MW kapasiteli lisanslı güneş enerji santrali Konya Apa GES’i, 2019 yılı 3. çeyreğinde yapımını tamamlayarak, 2019 yılı yatırım programına uygun olarak devreye aldı.

2019 yılı içerisinde, Konya Apa GES projesinin devreye alınmasıyla birlikte, toplam güneş santrali kurulu güç, 22 MW büyüklüğe ulaştı. Yerli kaynaklardan yüksek oranda fayda sağlama vizyonuna uygun olarak, Konya ve Isparta bölgelerindeki güneş enerjisi santrallerinden yılda 38 milyon kWh enerji üretim hedefi ile Türkiye’nin enerji ihtiyacında dışa bağımlılığını azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlanması planlanmaktadır.

Enerji Üretim Grubu, 2020’da yapılacak büyük kapasiteli EÜAŞ hidroelektrik santrallerinin özelleştirme ihaleleri ve DSİ tarafından 2020 ve sonrasında gerçekleştirilecek büyük kapasiteli HES ihaleleriyle yakından ilgilenme ve portföyünü geliştirmeye devam etmektedir. Güneş yatırımları kapsamında, Limak’ın güneş dışı enerji yatırımları ile entegre hibrit GES projelerinde artı değer yaratmak adına yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca, yurt içi ve yurt dışı güneş enerji santrali yatırım fırsatları yakından takip edilmektedir.
VİDEOLAR

Limak Enerji-Uludağ Elektrik Tanıtım Filmi

Limak Enerji-2021 Kadın Dostu Markalar Farkındalık Ödülü

DÖKÜMANLAR