PROSUMER2020 YILKOMER SERDAR AKSOY

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Yılkomer’in kurucusu Serdar Aksoy, yıldırımdan korunma sistemlerinin güneş enerjisi santrallerindeki önemini vurguladı. Türkiye’deki yıldırım riski hakkında bilgilendirme yaparak sözlerine başlayan Aksoy, ‘’14-15 Haziran tarihlerinde Türkiye genelinde 155.000 adet Yıldırım darbesi düşmesinin yanı sıra İstanbul’a bir günde 6.000 adet yıldırım darbesi düştü. Son bir iki yılda meydana gelen süper hücre bulut durumundan dolayı risk inanılmaz arttı, güneş enerji santrallerini dağda, tepede ve çatıların üzerinde görebilirsiniz, yıldırım da en çok bu bölgelere düşüyor ve bir günde 6.000 adet yıldırım düştüğünü farz ettiğinizde yolda yürürseniz bile başınıza düşebilecek boyutta ki birçok tesis de zarar görüyor’’ dedi.

Güneş enerjisi santrallerine yıldırım düşmesiyle oluşabilecek hasarlardan bahseden Aksoy, ‘’Santral içinde bir tane güçlü yıldırım düşme hakkı var, yeterli önleminiz yoksa santraliniz zarar görür. Bugüne kadar hasar gören sahaların istatistiklerini tutuyorum neredeyse 700 MW’ı aşmış durumda, bundan sonra da bu tarz problemleri daha çok yaşayacağız çünkü Türkiye’de iklim değişikliği söz konusu. Yıldırımın yüksek kesimlerde Türkiye için en çok bilinen darbe 100-200 kiloamper aralarında olduğu düşünülürken 400 kiloamperlik değerleri darbe sayıcılarında okumaya başladık ve gerçekten inanılmaz rakamlar, en üst düzey koruma önlemleri ile korumaya çalışıyoruz, klasik ürünler artık yeterli gelmiyor, güneş santralleride bu riskin tam ortasında.’’ dedi.

Yıldırım darbe sayaçlarında değerlerin arttığını belirten Aksoy, klasik ürünlerin koruma için yeterli olmadığını, en üst düzey koruma önlemlerinin alınması gerektiğini vurguladı. Bunun bir mücadele olduğunu söyleyen Aksoy, “Antalya, Muğla, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Isparta ve Burdur Türkiye’nin en çok yıldırım alan yerleri ve bu yerlerde daha çok güneş enerji santrallerinin kurulduğuna şahit oluyoruz. Buralara bir yılda binlerce yıldırım düşecekken 20 yıldaki riski düşünün, yani tamamen şans, bu işi şansa bırakmamak lazım, bu işin bilimi var.’’ dedi.