PROSUMER2020 KOTRA SİGORTA OSMAN TÜKEN

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Kotra Sigorta’nın kurucusu Osman Tüken, güneş enerjisi santrallerinde sigortanın öneminden bahsetti. Enerji santrallerinde doğal afetlerin sigorta poliçeleri teminatı altında olduğunu belirten Tüken, “Enerji santrallerinin sigorta poliçelerinde doğal afetler teminat altında olan hasar çeşitlerindendir. Biliyorsunuz İklim değişikliği küresel ısınmaya bağlı olarak değişiyor ve iklim tahmin edilemez noktalara geliyor. Özellikle dolu yağışları, fırtına, hortum hareketleri yatırımcıları son derece rahatsız ediyor ve endişelendiriyor. Fakat sigorta sistemiyle güvencede olduğunu bilsinler, hatta bu hasarların yaşanmasından sonra onarım süre boyunca üretemedikleri enerjiye de teminat sağlanıyor” dedi.

Rüzgârın poliçe sayılabilmesi için gereken şartlardan bahseden Tüken, “Türkiye’de poliçe şartları gereği rüzgârın fırtına sayılabilmesi için yani poliçe teminatının esen rüzgârın hasar için değerlendirmesi için belli bir rüzgâr hızı var, 7 boforu geçen bir rüzgâr fırtına sayılıyor. Bu rüzgâr hızını geçmeyen esintiler veya rüzgarla hasar alması halinde sistemin bunu sigorta poliçeleri zaten tazmin etmiyor.” dedi.

Poliçelerde performans kaybını teminatından bahseden Tüken, “Poliçelerde performans kaybı teminatını verebiliyoruz. Teminat, ürünlerin performansına ve o lokasyona düşen son 25 yıllık ortalama güneşlenme süresine göre çalışıyor. Bu iki etken ile birlikte santralin enerji üretiminin düşmesi haline sigorta poliçeleri güvence sunabiliyor.” dedi.