PROSUMER2020 ISOTEC ERKAN ÖZTÜRK

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Isotec Yönetici Ortağı Erkan Öztürk çatı üzeri güneş enerjisi santrali uygulamalarında doğru montaj sisteminin önemini vurguladı. Sözlerine montaj sisteminin önemiyle başlayan Öztürk, “Öncelikle insanlar bizi güneşli havalarda çok hatırlamıyor, daha çok kar yağdığında, yağmur yağdığında, fırtına, sel olduğunda santralim hala çatıda veya arazide duruyor mu diye düşünerek bizi arıyorlar. Montaj sisteminin aslında ne kadar önemli olduğunu işin içinde olduğumuz için daha çok benimseyebiliyoruz. Geçmiş on beş yılda bununla ilgili birçok olumlu ve olumsuz tecrübe edindik. Dolayısıyla montaj sisteminin aslında bir parça alüminyum veya bir parça çelik olmadığını biliyoruz.” dedi.

Doğru montaj sistemi seçilirken dikkat edilmesi gereken faktörlerden bahseden Öztürk, “Doğru montaj sisteminin seçimi kolay bir konu değil. Biz 10 yıldır aktif montaj sistemi alanında faaliyet gösteriyoruz, 2GW’a yakın referansımız var bine yakın santral hayata geçirdik, ürün tedariği sağladık. Fakat çok basit bir trapez çatıda veya sandviç çatıda bile ürünün seçimi bazen bir süre alabiliyor. Bu süreyi de tanımlamak gerekirse öncelikle bilmeniz gereken binanın statiği bunu sağlıyor mu? Bir sonraki aşamada binanın statiği yapımıyla uygun mu ve bir sonraki aşama üst kaplama kaç yıllık? Bir sonraki aşama üst kaplamaya uyumlu hangi montaj sistemini kullanabiliriz? Uygun bir sistemi çatıya uygulayabilmeniz için önce yapılmış birçok test olmalı ki siz o sistemi seçebilesiniz. Yatırımcı veya EPC firması bize çatıdan bir parça gönderiyor. Biz o çatıya uygun montaj aparatlarını test ediyoruz çekme, basınç, deprem ve oluşacak hasarları test ediyoruz daha sonra 70 sistemin içinden bir tanesini seçip bu uygundur diyoruz. Montaj sistemi denildiği zaman çok geniş bir alana yayılıyorsunuz ve bu geniş alanın içerisinde doğru tercihi yapabilmemiz için bu konuyu uzmanına bırakmak gerekiyor diye düşünüyorum.” dedi.

Yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalarla sözlerine devam eden Öztürk, “Hata yapıldıktan sonra hatayı bulmak özellikle çatı GES’lerde daha da zorlaşıyor. Yani siz bir montaj sistemini çatıya monta ettikten sonra ve üzerine güneş panellerini kurduktan sonra onun altına tekrardan inip oradaki hasarı bulmamız imkansız. Bu hatayı çatınız su sızdırdığı zaman veya panelin yerinden çıkmasıyla anlıyorsunuz. Yatırımcıya biz neler öneriyoruz? Yatırımcının tek bilmesi gereken en önemli konulardan biri kiminle konuşuyorum ve bu ürün kullanılmış mı kullanılmamış mı nerede kullanılmış gibi soruların yanıtını almasını öneriyoruz.” dedi.