PROSUMER2020 EGE HUKUK ÖZLEM EGE

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler Konferansı’nda konuşan Ege Avukatlık Bürosu’nun kurucusu Özlem Ege Polat, GES yatırımcısının EPC firmalarıyla yapacağı sözleşmelerin önemini vurguladı. EPC firması seçiminin teknik ve finansal açılardan olduğu kadar, hukuki açıdan da çok önemli olduğunun altını çizen Polat, “Yatırımcının herhangi bir problemle karşılaştığında EPC firmasına ulaşabiliyor ve zararınızı tanzim edebiliyor olması çok önemli. Bu sebeple EPC firmasının yatırımcının önüne koyduğu sözleşme, bu firmanın ne kadar yetkin olduğunu da gösterir. EPC firmaları kurulum sırasında karşılaştığı problemleri sözleşmeler içinde düzeltmeye çalışır. Bu noktada EPC firmalarının sözleşme konusunda yeterliliğini ölçebilir durumdayız. Sözleşmenin içeriği çok önemli, özellikle beyan ve taahhütlerin detayları, projenin kapsamı, mevzuata uyumlu olmasının üzerinde durulması gerekir. Yatırımcı proje esnasında takip için raporlama talep edebilir.” dedi.

GES yatırımcısının ekipmanı kendisinin tedarik etmesi ancak kurulumunu bir EPC firmasına yaptırması ve bu durumun sonucunda karşılaşılabilecek problemler hakkında ise “Yatırımcının kendini garantiye alabilmesi için yapması gereken sorumluluğu tamamen EPC firmasına bırakmaktır. EPC sözleşmelerinin kapsamında ekipman tedariki de var ve EPC tedarik edilen ekipmanlarda üreticinin verdiği garanti süresini verir. Ekipman problemi yaşandığında EPC üzerinden sorun çözülür ve arada EPC olması yatırımcı için daha büyük avantajdır. Yatırımcı sorumluluğu EPC’ye bırakıp sonrasında bunların hepsini sözleşmede düzenleyip herhangi potansiyel ihtilafın önüne geçmeye çalışmalı.” dedi.

Bunlara ek olarak Polat; çatı kiralama, öz tüketim modelinde yatırımın üçüncü kişi tarafından finansmanının performans sözleşmeleriyle yapılabiliyor olduğunu belirtti. Buna göre sistem kurulduktan sonra elektrik faturasının azalmasına göre taraflar kendi aralarında buradan elde edilen tasarrufu paylaşabilir ve tesis sahibi yatırımcıya bu parayı ödeyerek tesisin kendi kendini döndürmesini sağlayabilir.

Özlem Ege Polat’ın Prosumer konuşmasını aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

Özlem Ege Polat-Ege Avukatlık Ofisi Kurumsal Tanıtım
Özlem Ege Polat-EPC Yatırımcı Sözleşmelerinin Önemi
Özlem Ege Polat-Güneş Enerjisi Sektöründeki İhtilaflarda Avukatın Rolü