PROSUMER 2020 ASUNIM UMUT GÜRBÜZ

Prosumer 2020: Üreten Tüketiciler konferansında konuşan Asunim Türkiye Kurucu Ortağı Umut Gürbüz, Asunim Türkiye hakkında bilgiler verdi. “Biz ilk olarak Portekiz’de kurulmuş bir şirketiz. Türkiye’de 2012 senesinde kurulduk ve kurulduğumuzdan bu yana pek çok projeye imza attık. Şu an Türkiye’de en çok çatı GES kuran şirketiz, 30’un üzerinde aktif çatımız var. Yine lisanslı segmentte en çok lisanslı GES kuran şirketiz. Türkiye’de toplam 300 MW’a yaklaştık kurulum olarak. Yine grup şirketimiz Maxima Enerji, Türkiye’de en büyük portföye hizmet veren bakım onarım şirketi, yalnızca Güneş enerjisinin bakım onarımına odaklanmış bir şirket. Hem bizim kurduğumuz hem de başkalarının kurduğu sistemlere bakım onarım hizmeti veriyor. Orası da bizim laboratuvarımız. Şunu görüyoruz GES’lerde nasıl hatalar meydana gelebilir. Yani biz yapmasak bile piyasada neler oluyor, ne tür işçilikler yapılıyor. Yaşanan en büyük sorunlar neler burası bizim için bir laboratuvar niteliğinde orda gördüğümüz örneklerden ders çıkarıyoruz, böyle hataları tekrarlamamak için. Önümüzdeki dönemde de odak noktamız hibritler ve çatı GES’ler. Çatı GES’lerde liderlik pozisyonumuzu devam ettirmek istiyoruz. Hibritte de güneşte olduğu gibi yüksek bir Pazar payı elde etmek istiyoruz.” dedi.

EPC’ler firmalarının verdikleri fiyatlarda oluşan farkların üzerinde duran Gürbüz, “EPC mühendislik-tedarik ve inşaat anlamına geliyor. Türkiye’de birçok EPC bunu tam anlamıyla yapmıyor. Mühendisliği dışarıya veriyorlar tedariki yatırımcıya bırakıyorlar yalnızca inşaat kısmını yapıyorlar. Şu an Türkiye’de 600’e yakın EPC var. Daha kurumsal yatırımcılar bizim gibi finansal altyapısı, tecrübesi, globalde referansları olan şirketleri tercih ediyor. Genelde yatırımcı fiyat alırken yalnızca ürünlere bakıyor. Diyor ki aynı panel inverterle fiyat teklifi alıyorum, senin fiyatın 10 diğerinin fiyatı 7. Burada dikkat çekmek istediğimiz konu şu aslında sadece ürüne bakmak burada düşülen bir hata. Yani panelde bile 3-4 farklı tip var. Aynı markanın aynı modelinde bile farklar var. Panel ve inverterin iki firmada da aynı olduğunu düşünelim bunlar bir sistemin yalnızca %55-60’ını oluşturuyor. Zaten aradaki fiyat farkı aradaki %40’dan meydana geliyor. Burada en büyük farkı oluşturan faktörden bahsedeceğim. Fabrikanın elektriğini besleyeceğimiz, güneş enerjisini fabrikaya entegre edeceğimiz pano. Burada çok dar ve küçük panolar kullanılıyor. Biz Asunim olarak, bunların sıcaklık katsayılarını uluslararası standartlara göre yapıyoruz. Ve burada birkaç gözlü pano kullanıyoruz ki pano fazla ısınmasın, fabrikanın üretimine etkisi olmasın veya kısa devre yapmasın. Burada büyük bir fiyat farkı oluyor. Yine kablo hesaplarında büyük fark oluyor. Biz yine tüm kablo hesaplamalarımızı uluslararası standartlara göre yapıyoruz. TEDAŞ’ın onayladığı kablo kesitlerinin haricinde ayrı fazlar çekiyoruz, topraklama fazı çekiyoruz. Kablo kesitlerimiz bizim katsayılarımıza göre daha kalın çıkıyor. Ve diğer firmalar daha ince kullanırken biz daha kalın kullanabiliyoruz güven tarafta kalmak için. Yine bir farkta işçilik ve uzman kadrodan geliyor. Çatı çok önemli, arazi gibi değil. Arazide tekrar dönüp hataları düzeltebiliyorsunuz orada yaşanan bir kalite sıkıntısı bir tesisi etkilemiyor sadece o arazide olup bitiyor. Fakat çatıda alt tarafında bir fabrikanız var. Çatı da yapacağınız herhangi bir hata hem fabrikada çok büyük geri dönülemez hasarlara sebep olabilir. Hem izolasyondan dolayı içeri su alabilir, hem fabrikanızın elektriğinin kesilmesine sebep olabilir. Bunun yanında topraklama ve bağlantı ekipmanları fiyatta fark yaratan bir faktör. Yine konstrüksiyonun temelini oluşturan alüminyumun kalitesi çok büyük fiyat farklarına sebep olabiliyor. Kullanılan izolasyon malzemeleri gibi onlarca faktör var. Bu işte gerçekten profesyonel sırtınızı yaslayabileceğiniz. Teminat mektubu verebilen referans olabilen finans olarak güçlü şirketlerin ön plana çıkması şart.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcının objektif olarak EPC seçimi yaparken dikkat etmesi gereken noktalara dikkat çeken Gürbüz, “Derine inmeden bakması gereken parametreler şirketin finansal gücü, referans ve tecrübesi, Avrupa’da bir tecrübesi olması. Bakım onarım çok önemli satış sonrası servis güneş enerjisi için hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.