Facebook Yenilenebilir Enerji Depolamada Yapay Zeka Kullanacak

Facebook ve Carnegie Mellon Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretilen elektriğin depolanmasına yardımcı olabilecek yeni “elektrokatalizörler” bulmak için yapay zeka (AI) kullanmaya çalıştıklarını duyurdu.

Elektrokatalizörler, fazla güneş ve rüzgar enerjisini, depolanması daha kolay olan hidrojen ve etanol gibi diğer yakıtlara dönüştürmek için kullanılabilir. Ancak günümüzün elektrokatalizörleri nadir ve pahalıdır, platin buna iyi bir örnektir ve yenilerini bulmak, bunları yapmak için elementleri birleştirmenin milyarlarca yolu olduğu için kolay olmamıştır.

Kataliz topluluğundaki araştırmacılar şu anda yılda on binlerce potansiyel katalizörü test edebiliyor, ancak Facebook ve Carniegie Mellon, yapay zeka yardımıyla milyonlarca, hatta milyarlarca katalizör sayısını artırabileceklerine inanıyor.

Sosyal medya devi ve üniversite Çarşamba günü, yeni katalizörler bulmaya yardımcı olabilecek kendi AI yazılım “modellerinden” bazılarını yayınladı, ancak diğer bilim adamlarının da bunu yapmasını istiyorlar.

Bu bilim insanlarını desteklemek için Facebook ve Carnegie Mellon, bilim insanlarının yeni yazılım parçaları oluşturmak için kullanabilecekleri potansiyel katalizörler hakkında bilgi içeren bir veri seti yayınladı.

Facebook, “Open Catalyst 2020” veri setinin üretilmesi için 70 milyon saatlik işlem süresi gerektirdiğini söyledi. Veri seti, bir milyon olası katalizör için “gevşeme” hesaplamalarını ve ek hesaplamaları içerir.

Katalizde yaygın olarak kullanılan bir ölçüm olan gevşemeler, belirli bir element kombinasyonunun iyi bir katalizör olup olmayacağını görmek için hesaplanır.

Farklı elementlerden atomların nasıl etkileşime gireceğini simüle eden her gevşeme hesaplaması, bilim insanlarının çalışması için ortalama sekiz saat sürüyor, ancak Facebook, AI yazılımının potansiyel olarak aynı hesaplamaları bir saniyenin altında yapabileceğini söylüyor.

Facebook AI Research’te bir araştırma bilimcisi olan Larry Zitnick, duyuru öncesinde yaptığı bir telefon görüşmesinde, kataliz üzerinde çalışırsanız, “bu, işinizi nasıl yaptığınızı ve araştırmanızı nasıl yaptığınızı önemli ölçüde değiştirecek” dedi.

Son yıllarda, Facebook ve Google gibi teknoloji devleri, birçok alanda bilimsel hesaplamaları ve gözlemleri hızlandırmak için yapay zekayı kullanmaya çalıştı.

Örneğin, Google’ın ana Alfabesi’ne ait bir yapay zeka laboratuvarı olan DeepMind, mamogramlardaki tümörleri insan araştırmacılardan daha hızlı ve daha doğru tespit edebilen bir yapay zeka yazılımı geliştirdi.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/10/14/facebook-to-use-ai-in-bid-to-improve-renewable-energy-storage.html