Zoox Test Edilmeye Başladı

Amazon’un sahibi olduğu Zoox (geçen yıl Amazon tarafından satın alındı), tamamen otonom robotaksi’yi kalabalık kentsel manzaraya getirme hedefi için altı yıldır aralıksız çalışıyor ve sonunda ortaya çıktı. Üreticilerin belirttiği gibi, isteğe bağlı araç paylaşma aracı “araç sürücüleri için değil, bisiklet sürücüleri için üretilmiştir”. Zoox CEO’su Aicha Evans’a göre, “Şehirlere üstün hizmet olarak mobilite sağlamak için sürücü deneyimini dönüştürüyoruz. Karbon emisyonları ve trafik kazaları ile ilgili endişe verici istatistikleri gördükçe, binicilerin A noktasından B noktasına gitmesine olanak tanıyan sürdürülebilir, güvenli bir çözüm oluşturmamız her zamankinden daha önemli.” Tamamen elektrikli dört tekerlekli araç oldukça cilalı ve halka açık yollara hazır görünüyor, ancak şimdilik, yolcular her birine bakan dört koltuğu olan araba tarzı araçta bir yolculuk satın almadan önce özel yollarda kapsamlı bir şekilde test edilecek.

Zoox, 4 tekerlekten bağımsız bir süspansiyon sistemi ile birlikte geldiğinden, dar alanlarda sorunsuz bir şekilde gezinme yeteneğine sahip, benzersiz çift yönlü sürüşe sahip ve küp şeklindedir. Herhangi bir yönde hareket edebilmesi (bağımsız dönen tekerlekler) ve geri gitmesi gerekmemesi (çift yönlü olduğunu unutmayın), sadece 3,63 metre ölçtüğü için şehir içi yollarda ona avantaj sağlıyor. Otonom sürüşün iç kısmında şarj portları var ve küçük bir ekran, yolcuları saran ve Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartlarına göre beş yıldızlı güvenlik standartları sağlayan yeni nesil hava yastıkları olduğu için yolcu güvenliğine vurgu yaparak oldukça minimalist. Sürücülerin güvenliğini daha da artırmak için araç, 270 derecelik görüş alanı için altı LIDAR diski, çoklu sensörler ve kameralarla donatılmıştır – kör noktaları kaplar ve 150 metre ötedeki nesneleri görme yeteneğine sahiptir. güvenli sürüş. Ve saatte 70 millik en yüksek hıza ulaşabilir, böylece gideceğiniz yere zamanında varacağınızdan emin olabilirsiniz.

Elektrikli araçta, aracı tek bir şarjla 10 saat kesintisiz çalıştıran 133 kWh’lık bir batarya paketi bulunuyor. Kilometre ile ilgili resmi bir kelime yok, ancak bir şarj döngüsünden sonra en az 300 mil yol verebilmesi gerektiğini varsaymak güvenli olacaktır. Zoox şu anda Las Vegas, San Francisco ve Foster City’de test ediliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari olarak üretilecek. Şimdilik, bu fütüristik toplu taşıma aracına ne zaman binebileceğinize dair bir kelime yok, ancak Zoox, rüya hizmetini ticarileştirmeye en yakın gözüktüğü için önümüzdeki yıllarda heyecan verici görünüyor.

Kaynak: https://www.yankodesign.com/2020/12/15/amazons-bi-directional-robotaxi-brings-autonomous-ridesharing-safety-to-futuristic-urban-spaces/