YEO Solar 5 yılda 500 MW’lık GES Portföyü Yönetecek

Yenilenebilir enerji alanında anahtar teslim kurulumlara odaklandıklarını ifade eden YEO Yönetim Kurulu Başkanı Tolunay Yıldız, “Önümüzdeki 5 yılda 500 MW’lık güneş enerjisi santrali kurulumu hedefliyoruz” dedi.

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımından güç ve enerji endüstrisi alanında hizmet verdiklerini dile getiren YEO Yönetim Kurulu Başkanı Tolunay Yıldız, “Gücü ve partnerleriyle sektörde konumlanmış YEO, 3 kıtada 20’den fazla ülkede 200’den fazla çalışanı ile faaliyet yürütüyor. YEO, enerji sektörü başta olmak üzere; Su ve atık su, petrol ve gaz, maden, çimento sektörlerinde de Türkiye’de ve yurtdışında çok sayıda proje yürütüyor” dedi.

YEO’nun güneş enerji santralleri odaklı markası YEO Solar, Türkiye’de ve dünya da tamamen güneş enerjisi santralleri alanında faaliyet gösteriyor. YEO Solar’ın, Türkiye’de güneş enerjisi pazarında anahtar teslim kurulum hizmeti verdiğini belirten Tolunay Yıldız, bunun yanı sıra, Ukrayna, Avrupa ve Afrika kıtasında proje geliştirme ve EPC hizmetleri ile aktif rol aldığını söyledi.

Çatı üstü ve arazi tipi güneş enerjisi santralleri ve hibrit enerji projelerindeki tüm ekipmanları yüksek kalite ve teknolojiye sahip güvenilir tedarikçilerinden sağladıklarını ifade eden Yıldız, “Projenin her adımında yatırımcıya güvenilir hizmet sunuyoruz. Uzman mühendislik kadromuz, dijital gelişmelerle güncellenen son teknoloji yapılanmasıyla yenilenebilir enerji üretimine katkı sunuyor” diye konuştu. Yıldız ayrıca hibrit santraller ve yüzer güneş enerjisi santralleri ile en az 5 GW’lık bir potansiyelin olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide atağa geçmesi gerektiğini belirtti.

“İtalya’da 200 MW’ın üzerinde proje geliştirmeyi hedefliyoruz”

2020 pandemi yılı olmasına rağmen, yılı verimli bir şekilde atlattıklarını dile getiren Tolunay Yıldız, “Mevcut projelerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için, mevcut dijital altyapımızla, projelerimizi yürüttük. Bununla birlikte 40 MW’ın üzerinde biyogaz santrali, 30 MW üzerinde de GES projesini devreye aldık” dedi. 2021 yılı içinse yatırımlarının devam edeceğini belirten Yıldız, “Bu yıl 50 MW üzerinde güneş enerji santralini devreye alacağız. Bunun yanında Almanya merkezli organizasyonumuzu tamamlayıp, İtalya’da 200 MW’ın üzerinde proje geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Hem ülkemiz hem dünyamız için çevik yapılanmamız ve çalışmalarımızla sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Yüzer güneş enerji projesi için YEO ile Aras Marine yeni bir şirket kurdu

Türkiye’de bir ilk olan yüzer güneş enerjisi santral projeleri için Aras Marine ile ortak bir girişimle MARINERGY şirketini kurduklarını ifade eden YEO Yönetim Kurulu Başkanı Tolunay Yıldız, şunları kaydetti: “Ülkemizde ve dünyada temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarına dönük son yıllardaki ilgi arttı. Yeni bir alan olan, yüzer güneş enerji santralleri için büyük bir potansiyel var. Mevcut potansiyel ve pazardaki açık nedeniyle, YEO ve Aras, enerji projeleri ve deniz inşaat tecrübelerini birleştirdikleri, yüzer ve yenilenebilir enerji konusunda, Türkiye ve bölge ülkelerinde MARINERGY adıyla faaliyet gösterecek.”