Yenilenebilir Enerji Gaz ve Kömürü Piyasadan Çekecek ve Fiyatları Düşürecek

Yeni analizler, yeni rüzgar ve güneş projelerinin elektrik fiyatlarını düşüreceğini ve daha yüksek gaz fiyatlarının fosil yakıtın gelecekteki enerji sisteminde asgari bir rol oynayacağı anlamına geleceğini gösteriyor.

Analist firması Reputex tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni bir analiz, önümüzdeki iki yıl içinde Avustralya’nın ana şebekesinde yaklaşık 7GW’lık yeni rüzgar ve güneş enerjisi projesinin devreye alınacağını ve 2040 yılına kadar 60GW’dan fazla yeni proje boru hattıyla devreye alınacağını tahmin ediyor.

Bu yeni kapasitenin çoğunluğu Yeni Güney Galler ve Victoria’da odaklanacak ve aynı dönemde yaklaşık 13 GW’lık siyah kömür santrali ve 1,4 GW’lık kahverengi kömür jeneratörü piyasadan çıktıkça gelecek.

Fosil yakıtların piyasadan çıkışının, kömür ve gaz üreticilerinin pazar payının 2025 gibi erken bir tarihte yüzde 50’nin altına ve 2030 yılına kadar yüzde 30’un altına düşmesi bekleniyor. Ancak Reputex, gaz üretiminin payının da bu kadar düşebileceğini tahmin ediyor. hükümetin “gaz geçişi” planlarının aksine, 2030’a kadar yüzde 1 olarak.

Reputex analizi, Enerji Güvenliği Kurulu başkanı Kerry Schott’un son önerilerini yineledi ve her ikisi de Avustralya’nın federal hükümetin asgari desteğine rağmen 2040 yılına kadar yüzde 90’ın üzerinde yenilenebilir enerji penetrasyonu yolunda olduğunu öne sürdü.

Reputex, düşük maliyetli rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki bu büyümenin elektrik fiyatlarını bastırmaya yardımcı olacağını ve toptan satış fiyatlarının megavat saat başına yaklaşık 40 ila 50 dolar arasında sabitlenmesinin beklendiğini söylüyor.

Reputex’teki karbon ve enerji piyasaları başkanı Bret Harper, yeni rüzgar ve güneş projelerinin eklenmesi hızlı bir tempoda gerçekleşirken, yeni ağ altyapısına yapılan yatırımın geride kaldığını söyledi. Firma, bunu ele almanın anahtarının, eyalet hükümetinin özel yenilenebilir enerji bölgeleri kurma planları ve bu bölgelere hizmet etmek için yeni ağ altyapısının koordinasyonu olduğunu söyledi.

Harper, “NEM’de şebeke ölçeğinde güneş ve rüzgar projeleri etkileyici bir hızla inşa ediliyor olsa da, şebekeye elektrik sağlamanın son adımı, yetersiz şebeke altyapısı nedeniyle hala büyük gecikmeler yaşanıyor” dedi.

“Devletin yeni iletim altyapısını hızlandırma planlarının artık yenilenebilir enerji yatırımları üzerindeki uzun vadeli el frenini kaldırması muhtemel ve bu da tahmin senaryolarımız altında kömürden yenilenebilir enerjiye geçiş hızında önemli bir değişiklikle sonuçlanıyor.”

Harper, “Bu gerçekleştiğinde, büyük ölçekli yenilenebilir enerji tsunamisinin önümüzdeki on yıl içinde piyasaya girmesi, sevkıyat için rekabeti artırması, gaz fiyatlarının etkisini azaltması ve tahmin süresi boyunca toptan satış fiyatlarını düşürmesi muhtemel” dedi.

Reputex, büyük ölçekli pil depolama projelerinin maliyeti de dahil olmak üzere temiz enerji teknolojilerinin hızla düşen maliyetlerinin, gaz yakıtlı jeneratörlerin kendilerini elektrik piyasasından sıkılmış olarak görmeleri anlamına geldiğini söylüyor.

Morrison hükümeti, enerji sisteminde bir geçiş yakıtı olarak gazın potansiyel rolünü savunmaya çalışırken, Reputex, gaz jeneratörlerinin, özellikle pillerle karşılaştırıldığında, rekabet avantajının çok az olduğunu söylüyor.

Harper, “Zamanlama belirsiz olsa da, gaz jeneratörleri, pillerin ticaretin en ekonomik yolu olarak ortaya çıktığı, en yüksek fiyatların tıraş edilmesine ve frekans kontrolü gibi yan maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olduğu spot piyasada çok az rekabet avantajına sahip” dedi.

“Bu, başka bir enerji depolama biçiminin, değişken yenilenebilir enerjiyi dengeleme ve temiz bir enerji geleceğine giden yolumuzu köprüleme rolü için nihayetinde gazı yeneceğini gösteriyor.”

Reputex, gazın pazar payının önümüzdeki on yılda büyük olasılıkla çökeceğini tahmin ediyor. Reputex, şu anda Avustralya’nın ana şebekesinde elektriğin yaklaşık yüzde 7,5’ini gaz sağlıyor, ancak pil depolama ve pompalı hidro depolama projelerinin büyümesi bu pazar payının 2030 yılına kadar sadece yüzde 1’e düşebileceğini söylüyor.

Harper, “Gaz fiyatları önümüzdeki birkaç yıl içinde nispeten düşük kalsa bile, pazardaki rolü zaten hızlı piller ve şimdi daha esnek kömür üretimi tehdidi altında olduğundan, gaz üretimi için ters rüzgarlar çok daha güçlü hale geliyor” dedi. “Benzin fiyatları arttıkça, Karlı 2.0 hizmete girdikçe ve yeni bir Beş Dakikalık Uzlaşma pazarına geçiş yaptıkça, bu ters rüzgarlar büyümeye devam edecek gibi görünüyor.”

Avustralyalı kömür üreticilerinin işletmecileri, üreticiler piyasada kalma mücadelesi verdiği ve ilk kapanan şirket olmaktan kaçınmaya çalıştıkları için, aktif olarak yönetilmedikçe ve planlanmadıkça kömür üreticilerinin çıkışının dağınık hale gelmek üzere olduğu konusunda uyardı.

Origin Energy, kömür üreticilerinin daha esnek çalışmasına yönelik potansiyel ihtiyaç hakkında açıkça konuştu. Origin CEO’su Frank Calabria yılın başlarında hissedarlara, şirketin 2.880 MW’lık Eraring elektrik santralini, özellikle de gün ortasında artan güneş enerjisi arzına yanıt olarak daha esnek bir şekilde işletmeye hazırlandığını söyledi.

Kaynak: https://reneweconomy.com.au/tsunami-of-renewables-to-sweep-gas-and-coal-out-of-market-and-drive-prices-lower/