YBT Enerji, YEKA GES 3 Yarışmasında 20 MW’lık GES Kapasitesi Geliştirmeye Hak Kazandı

YBT Enerji, YEKA GES 3 kapasite tahsisi yarışmalarının dördüncü gününde, Bilecik-1 ve Bilecik-2 bölgelerinde yarışmanın kazananı olarak, bu bölgelerdeki toplam 20 MW’lık GES kapasitesini geliştirmeye hak kazandı.

YBT Enerji Kurucu Ortağı Yusuf Bahadır Turhan, firması açısından yarışmalarda gelinen noktayı değerlendirirken “Toplamda 300 MW’lık başvuru yaptığımız YEKA GES 3 ihalesinde, kazandığımız bu ilk kapasitelerden oldukça memnunuz. Bilecik, başvuran sayısının azlığı nedeniyle, özellikle kazanabileceğimizi düşündüğümüz yarışmalardandı. Bunun öncesinde Aksaray’da kazanamadık, Ankara’da ise ikinci en düşük teklifi yapmamıza rağmen 40 MW’lık kapasiteyi maalesef alamamıştık.” dedi.

Kalan yarışmaların kapanma tedbirleri nedeniyle 17 Mayıs’tan sonraya ertelenmesi ile ilgili de yorumda bulunan Turhan, “Kapanma önlemleri sebebiyle devamı ertelenen YEKA yarışmalarının, sağlıkla devam etmesi en büyük arzumuz; çünkü daha yarışması yapılmayı bekleyen 210 MW daha başvurumuz bulunuyor. Bunlardan da en az 50 MW’ını daha alarak, tüm geliştirmeye hak kazandığımız kapasiteleri, ülkemize yenilenebilir kaynaktan elektrik üreten pırıl pırıl GES’ler olarak hayata geçirmek bizim için heyecan verici bir hedef. 11 yıllık tecrübemizle, sıfırdan yenilenebilir enerji santrali projeleri geliştirmek, finansmanını bulmak ve hayata geçirmek bizim en iyi olduğumuz iş. Diliyorum güneş sektöründe, yeni kapasiteler, ara vermeksizin ve serbest piyasa dinamiklerine dayanan başka iş modelleriyle tahsis edilmeye devam eder. Böylece, işi sadece bu olan, bizler gibi tecrübeli yatırımcıların bilgi birikiminden de ülkemiz azami ölçüde faydalanırken, elektrik fiyatlarının düşmesine destek olacak, teşviksiz güneş santralleri kurulur. Tüm yarışmalarda piyasa fiyatlarının altında çıkan fiyatlar, güneşin, elektrik fiyatlarında düşüşe sağlayacağı katkının en önemli göstergesi” şeklinde konuştu.