Yapay Zeka Enerjide Devrim Yaratacak

Dünya, COVID-19 salgınının sona ermesini öngörürken, endüstri ve hizmetlerdeki enerji tüketiminin artması muhtemeldir. Uzun vadede, gelişmekte olan dünya enerji kullanımını artırarak küresel birincil enerji talebinin yılda% 0,4 -% 0,6 veya 2050 yılına kadar% 25 oranında büyümesine yol açacaktır. Enerji devi Total SE tarafından hesaplanan senaryolara göre, Taşımanın muazzam elektrifikasyonu dekarbonizasyona yol açacak ve bir elektrik kaynağı olarak yenilenebilir enerjide hızlı bir büyüme gerektirecektir.

Bu enerji dönüşümü, sektördeki Yapay Zeka (AI) kullanımında 2020 ve 2024 arasında %50 artış gösteren bir büyüme patlamasıyla karşılaşacak ve akıllı 21. yüzyıl şebekelerinin altın standart haline gelmesine izin vererek yavaş yavaş ortaya konan şebekelerin yerini alacak. 19. yüzyılın sonları – 20. yüzyılın başlarında Avrupa, Kuzey Amerika, Japonya, Çin ve ötesinde.

Şebeke, yüksek gerilimli tel ağlarla transformatörlere ve daha sonra alt istasyonlara ve bireysel binalara, hanelere ve dairelere bağlanan nükleer, gaz, kömür, güneş, rüzgar ve hidro gibi üretim tesislerinin bir meta-sistemidir. Günümüzde iddialı projeler, üretim noktasından, örneğin Avustralya’dan Singapur’a ‘suncable’ yoluyla binlerce mil elektrik sağlama çalışmalarında. Ancak enerjiyi uzun mesafeler boyunca taşımak zor, verimsiz bir iş. AI bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Yapay zeka kullanarak enerji dağıtımını ve depolamayı optimize etmedeki lider trend, Nesnelerin İnternetine (IoT) bağlı Enerji Yönetim Sistemleri (EMS) olacaktır. IoT, sistemlerin uzaktan kontrolüne, tüketim izlemeye, veri toplama ve analizine ve AI yardımıyla karar vermeye izin verir: enerjinin nereye gönderileceği, hangi üretim kapasitesinin açılıp kapatılacağı, ne kadar enerji depolanacağı vb. Yeni sistemler, terabaytlarca bilgi toplamak için akıllı sensörler ve ölçüm cihazları kullanacak ve büyük verileri kullanılabilir kararlara dönüştürmek için devasa bulut bilişim kapasitesinden ve yapay zeka algoritmalarından yararlanacak. Enerji yönetim sistemlerinin piyasa değerinin 2026 yılına kadar 45 milyar doları aşması bekleniyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/arielcohen/2020/11/30/artificial-intelligence-will-revolutionize-energy-earning-billions-for-investors/?sh=34abb5ba243f