Volvo ve DHL Freight Elektrikli Kamyonlar İçin İşbirliği Yapıyor

Volvo Trucks, elektrikli kamyonlarını hayata geçirmek için DHL Freight ile iş birliği yaptığını duyurdu. Anlaşma, elektrikli Volvo FH kamyonunun, pilot testlerini içeriyor. Başlangıç testi ​​olarak kamyon İsveç’teki iki DHL Freight lojistik terminali arasında seyahat edecek.

Volvo’nun elektrikli FH kamyonu DHL ile denemelere başlayacak

Volvo Trucks’a göre DHL Freight, İsveç genelinde FH ağır hizmet kamyonunun elektrikli bir versiyonunu çalıştıracak.

Volvo Trucks daha önce birden fazla EV kamyonu sunmuş olsa da, bu proje daha uzun mesafelere ve daha ağır taşımalara odaklanıyor. Bundan bahsetmişken, Volvo’nun tamamen elektrikli kamyonunun pilot testleri 60 tona kadar brüt kombinasyon ağırlıkları sunacak.

DHL Freight markasını taşıyan Volvo kamyon, birbirinden yaklaşık 150 km (~ 93 mil) uzakta iki lojistik terminal arasında çalışacak. Rota, İsveç’in Göteborg ve Jönköping şehirleri arasında olacak. FH kamyonu, Jönköping’deki DHL ve Göteborg’daki Volvo Kamyon Merkezi’nde şarj edilecek.

Bu deneme sırasında, her iki şirket de yeterli bir şarj altyapısının kurulumu ve işletimi hakkında önemli bilgiler edinmeyi umuyor. Volvo ve DHL, altyapısal bir tatlı nokta bulmak için İsveç’te toplanan verileri kullanmayı planlıyor. Günlük navlun işlemlerinde mesafe, ağırlık ve şarj noktaları arasındaki mükemmel denge.

DHL, Volvo ile karbon emisyonlarını düşürmeyi umuyor
Özellikle kıtalararası teslimatlarda uzmanlaşmış bir nakliye şirketi olarak DHL, dünya çapında karbon ayak izini azaltmak için büyük adımlar atmalıdır. Volvo kamyonlarının yanında çalışırken, Almanya merkezli kurye bu çabayı ciddiye alıyor gibi görünüyor. DHL Freight CEO’su Uwe Brinks’e göre:

Amacımız, lojistikle ilgili tüm emisyonları sıfıra düşürmektir. Bunu karşılamada önemli kilometre taşlarına şimdiden ulaşıldı: Grubumuzun CO2 verimliliği 2007’ye kıyasla% 35 arttı. Ancak bu yolculukta yenilikçi teknolojik çözümlere ve güçlü ortaklıklara ihtiyacımız var. Dünyanın en büyük kamyon markalarından biri olan Volvo Trucks ile güçlü işbirliğimizin, karayolu taşımacılığı sektöründe iddialı çevresel hedeflerimize ulaşmamızda bize destek olacağına inanıyorum.

Basın açıklamasına göre DHL Freight, fosil içermeyen diğer teknoloji projelerini de uyguluyor. Buna İsveç’te iklim odaklı bir nakliye programı da dahildir. Program dahilindeki İsveçliler, gönderilen her koli veya palet için sabit bir ek ücret öder. Ardından, elde edilen bu gelir tamamen İsveç’te yerel temiz teknolojilere yatırılır.

Volvo da davada akıllı bir müttefik gibi görünüyor. Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, tüm kamyon filosunun tamamen elektrikli olması için en son 2040 hedefini belirledi. Bu süreç, 2019’da Volvo’nun FL ve Volvo FE Electric kamyonlarının belirli Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülmesiyle başladı. Bundan sonra DHL Supply Chain, Londra’da şehir içi dağıtım için bir FL Electric kullandı ve onu İngiltere için üretilen ilk tamamen elektrikli Volvo kamyon haline getirdi. Geçen Aralık ayında, Kuzey Amerika’daki Volvo Trucks bölgesel nakliye VNR Elektrikli kamyonun satışına başladı.

Bu önceki sunumların yanı sıra yeni duyurulan DHL Freight denemesi, Volvo’nun kamyonlarında sorunsuz bir şekilde daha temiz enerjiye geçiş için şarj ve altyapıya odaklandığını gösteriyor. Volvo Truck’ın Başkanı ayrıntılı olarak şunları söyledi:

Taşımacılık işi hızla değişiyor ve sürdürülebilir olmak, birçok müşterimiz için giderek daha önemli bir iş avantajı haline geliyor. Elektrik gibi fosil içermeyen yakıtlara hızlı bir geçiş yapmaya yardımcı olan etkili ulaşım çözümleri sunuyoruz. DHL ile uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var. Lojistik alanındaki geniş ve küresel uzmanlıkları, bu teknoloji değişimiyle birlikte ilerlemek için koşulları incelememize, müşterinin ihtiyaçlarına ve taşıma operasyonlarının türüne göre uyarlamamıza olanak tanır.

Kaynak: https://electrek.co/2021/02/23/volvo-and-dhl-freight-team-up-to-test-electric-trucks-in-sweden/