Vestas’tan Rüzgar Enerjisiyle Çalışan Yeşil Amonyak Tesisine Destek

Skovgaard Invest tarafından geliştirilen Power-to-X projesi, yakıt ve gübre için amonyak üretmek üzere Vestas ve kimya ve arıtma uzmanları Haldor Topsoe tarafından destekleniyor.

Katalizörler, teknoloji ve hizmet endüstrileri şirketi Haldor Topsoe’ye göre, dünyanın ilk ticari ölçekli yeşil amonyak tesislerinden biri 2022’ye kadar çevrimiçi olabilir.

10 MW’lık elektrik santrali Danimarka’nın Batı Jutland şehrinde kurulacak ve yenilenebilir enerjiden yılda 5.000 tondan fazla yeşil amonyak üreterek 8.200 ton CO2 azaltacak.

“Power-to-X” süreci, Haldor Topsoe’nin Lemvig’deki amonyak tesisinin yanında halihazırda çalışan mevcut V80-2.0 MW Vestas rüzgar türbinlerinin 12MW’ını ve bir elektroliz ünitesine güç sağlamak için 50MW’lık yeni güneş panellerini kullanacak. Bu elektrolizör, daha sonra amonyak olarak işlenecek olan hidrojen üretecektir.

Haldor Topsoe, nitrojenin – amonyak (NH3) üretmek için hidrojene eklenecek – yerinde basınç salınımlı adsorpsiyon (PSA) tipi nitrojen üretim ünitesi kullanılarak atmosferik havadan üretileceğini açıkladı.

Haldor Topsoe’nin baş strateji ve inovasyon sorumlusu Kim Grøn Knudsen şunları söyledi: “Yenilenebilir yakıtlara geçişi başlatmak ve karbon emisyonlarını azaltmak için ihtiyacımız olan teknolojilere sahibiz ve bu projedeki yeniliklerle, yenilenebilir enerjinin nasıl dalgalandığına dair sınırları zorluyoruz. enerji, temiz yakıtların doğrudan sentezinde kullanılır. ”

Haldor Topsoe, fosil yakıtların yerine yeşil amonyak için iş durumunu iyileştirmek için “dinamik, ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir çözüm” geliştirmek için Vestas ile birlikte çalışıyor.

Haldor Topsoe, yeşil amonyağın şu anda küresel enerjiyle ilgili CO2 emisyonlarının yaklaşık% 2’sini oluşturan uluslararası nakliye için üstün bir yeşil yakıt olarak vurgulandığını belirtti.

Fosil yakıtlardan üretilen gübre için amonyak, küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık% 1’ini oluşturur.

Amonyak tesisi, rüzgar ve güneş ile elektrolizi tek bir akıllı kontrol sistemine entegre etmek için Vestas tarafından geliştirilen yeşil bir hidrojen çözümüne bağlanacak.

Vestas’ın inovasyon ve konseptler birimi başkan yardımcısı Kasper Roed Jensen, “Bu proje enerji geçişi için ileriye doğru bir sıçrama işaret ediyor ve yakın gelecekte elektrik sektörünün ötesinde elektrifikasyonun uygulanabilirliğini vurguluyor.

“Rekabetçi yenilenebilir enerji çözümleri geliştirmedeki 40 yıllık deneyimiyle Vestas, ölçeklenebilir Power-to-X üretiminin temelini atmaya yardımcı olmaktan gurur duyuyor.”

Bölge ayrıca, fazla gücün satılabilmesi için doğrudan ulusal şebekeye bağlanacaktır.

Ortaklık, projeye müştereken yatırım yapacak ve kamu eş finansmanı için başvuruda bulundu.

Skovgaard Invest’ten Jørgen Skovgaard şunları söyledi: “Bunun, hem mevcut hem de yeni kara yenilenebilir enerji projelerinin Power-to-X uygulamaları için ucuz yenilenebilir enerji sağlayabildiği Batı Jutland’daki birkaç tesis arasında ilk tesis olmasını bekliyoruz.

“Skovgaard Invest’te, bölgede gittikçe daha büyük Power-to-X projeleri geliştirme hırsına sahibiz ve örneğin tarım, denizcilik endüstrisi ve yakındaki endüstriyel limanlardan ihracat potansiyeli gibi birçok potansiyel alıcı görüyoruz.”

“Deniz feneri” projesi tam olarak faaliyete geçtiğinde, gelecekteki büyük Power-to-X projelerine konsept ve deneyim kanıtı getirecektir.

Kaynak: https://www.windpowermonthly.com/article/1702319/vestas-backs-wind-powered-commercial-scale-green-ammonia-plant