Vestas’ın Gökdelen Büyüklüğündeki Rüzgar Türbinleri

MHI Vestas Offshore Wind A / S, piyasadaki diğer makinelerle daha iyi rekabet edebilmek için gökdelen büyüklüğünde bir türbin inşa ederek açık deniz rüzgar dünyasının devlerine katılmaya hazırlanıyor.

MHI Vestas’ın CEO’su Philippe Kavafyan bir röportajda, üreticinin yeni nesil rüzgar türbini üzerinde çalıştığını ve 12 ay içinde, muhtemelen bu yılın başlarında halka açıklayacağını söyledi.

Devasa makineler, bol miktarda açık alan ve daha güvenilir esintilerin olduğu denizdeki rüzgar çiftliklerinde kullanım içindir. Daha büyük kanatlar, tek bir tesisten üretilebilecek elektrik miktarını ve verimliliği artırmaya yardımcı olur.

Açık deniz rüzgar piyasası lideri Siemens Gamesa Renewable Energy SA’nın bu yılın başlarında bir önceki rekordan iki metre daha büyük olan 222 metre (728 fit) rotor çapına sahip en büyük rüzgar türbinini satacağını duyuran hamlesini takip ediyor.

MHI Vestas yöneticisi, şirketin yeni türbininin ne kadar büyük olacağını tam olarak söylemese de, piyasadaki en büyük makinelerle büyük ölçekte rekabet etmesi gerektiğini söyledi. Kavafyan, türbinin şirketin mevcut en büyük türbininden önemli bir rotor boyutu artışına ve bir aralıkta ölçeklendirilebilecek önemli nominal kapasiteye sahip olacağını söyledi.

Yüzen Gelecek

Türbinleri daha derin sularda konumlandırmak için yüzer platformlar kullanan yüzer rüzgar çiftlikleri, MHI Vestas için artan bir odak noktası olacak. Şirket, Portekiz kıyılarında bir pilot proje için üç türbin sağladı, biri İskoçya açıklarında yapım aşamasında ve birkaçı da Fransa’da geliştirme aşamasında.

Kavafyan, yüzer rüzgar çiftliklerinin 2025 ile 2030 arasında ticari boyuta ulaşmasını ve önümüzdeki on yılda açık deniz rüzgar işinin önemli bir parçası haline gelmesini bekliyor.

Kavafyan “İlk ticari ölçekli projeyi başlatmaya başladığımızda, dalgalanmanın hızlanacağına inanıyorum” dedi.

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-10-15/wind-turbines-the-size-of-skyscrapers-coming-from-mhi-vestas