Vestas Rüzgar Türbini Üretim Tesisi Gücünü Biyogazdan Sağlayacak

Açıklanan yeni bir anlaşmaya göre, enerji devi Vestas’ın sahibi olduğu türbin üretim tesisi artık çevre dostu bir gaz kaynağıyla çalıştırılacak.

İngiltere’nin güney kıyısındaki bir biyogaz tesisi, yakında Danimarka şirketi tarafından işletilen bir fabrikaya elektrik sağlayacak. Bu, “döngüsel ekonomi” fikrinin büyük şirketler tarafından nasıl benimsendiğinin en son örneği olacak.

Earth Capital yaptığı açıklamada, portföy şirketi Black Dog Biogas’ın açık deniz rüzgar türbinleri için kanat üreten Vestas fabrikasına güç göndereceğini söyledi. Her iki site de Wight Adası’nda bulunuyor.

Earth Capital, Black Dog fabrikasının Wight Adası’ndaki yaklaşık 1.200 eve ek olarak Vestas fabrikasının gereksinimlerinin kabaca %80’ini karşılayacak kadar güç sağlayabildiğini söyledi.

Biyogaz tesisi, adada yetişen ot ve mısır gibi malzemeleri kullanarak enerji üretiyor. Earth Capital’e göre sürecin birkaç adımı var. Enzimler hammaddeleri parçalayarak biyo gübre ve biyogaz üretmek.

İkincisi, ısı ve elektrik üreten iki kombine ısı ve güç ünitesini beslemek için kullanılırken, biyo gübre, santral tarafından kullanılan mahsullerin üretilmesine yardımcı olmak için tarım arazisine dağılmış durumda.

Earth Capital, bunun “döngüsel bir ekonomiyi desteklemeye” yardımcı olurken aynı zamanda “karbon yoğun gübreler” olarak tanımladığı şeyi kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırdığını söyledi.

Türbin atığı ve döngüsel ekonomi
Döngüsel ekonomi kavramıyla bağlantılı iş uygulamaları, son yıllarda dünya çapında birçok şirketin israfı en aza indirecek şekilde faaliyet gösterme arayışıyla birlikte ilgi çekti.

AB, döngüsel ekonomiyi “mümkün olduğu kadar uzun süre paylaşma, kiralama, yeniden kullanma, onarım, yenileme ve geri dönüştürmeyi içeren bir üretim ve tüketim modeli” olarak tanımlamıştır. Bu, ekliyor, ürünlerin yaşam döngüsünü uzatıyor.

Rüzgar enerjisi sektörü, döngüsel ekonominin önümüzdeki yıllarda önemli bir etkiye sahip olabileceği bir alan.

Bunun nedeni, türbin kanatlarının geri dönüşümü zor olan kompozit malzemelerden yapılması, yani birçoğunun hizmet ömürleri sona erdiğinde çöp sahası olarak son bulmasıdır. Ancak işler değişiyor. Örneğin geçtiğimiz Ocak ayında Vestas, 2040 yılına kadar “sıfır atık” rüzgar türbinleri üretmeyi hedeflediğini söyledi.

Ve Aralık 2020’de, GE Yenilenebilir Enerji ve Veolia Kuzey Amerika’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kara rüzgar türbinlerinden çıkarılan kanatları geri dönüştürmek için “çok yıllı bir anlaşma” imzaladığı açıklandı.

GE Yenilenebilir Enerji, bıçakların “ABD’deki çimento üretim tesislerinde kömür, kum ve kil yerine kullanılmadan önce” Missouri’deki bir VNA tesisinde parçalanacağını söyledi.

Kredi derecelendirme
Vestas’ın Black Dog Biogas ile yaptığı anlaşmanın haberi aynı gün geldi, Danimarkalı türbin üreticisi Moody’s’den Baa1 uzun vadeli ihraççı kredi notu aldığını söyledi.

Moody’s kendi açıklamasında, Vestas’ın “pazar lideri konumu” yanında, yeni atanan derecelendirmenin, “rüzgar türbini pazarı için uzun vadeli büyüme beklentileri” olarak tanımladığı şeyi dikkate aldığını açıkladı.

Moody’s, “Offshore segmentine kademeli genişleme ile birlikte sürdürülen büyüme beklentisi, devam eden gelir büyümesini ve ileriye dönük daha yüksek marj seviyelerini desteklemelidir” diye ekledi.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2021/02/01/wind-turbine-plant-in-britain-to-get-power-from-renewable-gas-.html