Türkerler Jeotermal Enerji Hibrit Enerji Santrali Yatırımı Yapacak

Türkerler Jeotermal Enerji, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde işlettiği 48 MW gücündeki jeotermal enerji santrallerinin elektrik ihtiyacı için güneş enerjisi santrali kuracak.

Türkerler Jeotermal Enerji Arama ve Üretim A.Ş. tarafından Manisa ili, Alaşehir ilçesi, Çağlayan Mahallesi Yörükler mevkiinde işletilmekte olan Türkerler Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali (24 MWe) ve Türkerler Alaşehir Jeotermal Enerji Santral-2 (24 MWe) üretim lisansı alanı içerisinde 9 MW (JES1:4.6 MW JES2:44 MW) kapasiteli Türkerler Alaşehir JES1 ve JES2 Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santral Projesi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında tarla niteliğindeki mevcut lisans alanı içerisinde yaklaşık 9 hektarlık alanda sadece güneş enerjisi santralinin (yardımcı kaynak) kuruması hedefleniyor. Bu kapsamda mevcut santral alanının güney batısında yer alan Alhan Mahallesi Muratlar kırı ve Çatal Yol mevkiinde her biri 400 W gücünde toplam 22500 adet güneş paneli yerleştirilecek. Mevcut jeotermal enerji santralinin öz tüketim ihtiyacının iç ihtiyaç barası üzerinden bağlantı ile karşılanması amaçlanan projenin 7,2 milyon dolar olması hesaplanıyor.

Kaynak: http://www.yatirimlar.com/haber-Turkerler_Jeotermal_Enerji_hibrit_enerji_santrali_yatirimi_yapacak-329682.htm