TÜBİTAK’tan Uluslararası Ağlara Üyelik Desteği

Ağlara Üyelik Desteği nedir?
TÜBİTAK tarafından, ilk kez 2020 yılında başvuruya açılan Ağlara Üyelik Desteği’yle, Avrupa Birliği Çerçeve Programları kapsamında sunulan ağlara katılımın teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Ağlara Üyelik Desteğinden hangi kuruluşlar yararlanabilir?
Desteğe Türkiye’de faaliyet gösteren üniversiteler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve KOBİler başvurabilir.

Ağlara Üyelik Desteği kapsamında nasıl destek sağlanıyor?
Destek kapsamında, Türkiye’de faaliyet gösteren kuruluşların bilim ve teknoloji alanında Avrupa çapındaki etkin olan ağ yapılarına üye olabilmeleri ve üyeliklerini sürdürebilmeleri için 2021 yılı giriş ve üyelik aidatlarının ödenmesi adına maddi destek sağlanıyor.
Bu maddi destekler kapsamında, TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen destek üst limiti 15.000 Euro’dur. Destek kapsamında, üniversitelere ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara destek üst limitini aşmamak kaydıyla yıllık üyelik bedelinin tamamı ödenir. Destek miktarı, KOBİ statüsündeki firmalar için ise yıllık üyelik bedelinin %80’i ile sınırlıdır.

Ağlara Üyelik Desteğinden yararlanmak için son başvuru tarihi nedir?
Bu destekten yararlanmak için son başvuru tarihi 30/04/2021 saat 17:00’dir.
Eğer, desteğe konu ağ için 2020 yılında kabul edilmiş destek başvurunuz varsa, başvurunuzu “Devam Eden Üyelik” programı kapsamında yine en geç 30/04/2021 saat 17:00’de yapabilirsiniz.

Hangi kuruluşlara yapılan üyelik, Ağlara Üyelik Desteği kapsamına giriyor?
Desteğe konu ağ listesine buradan ulaşabilirsiniz. Destek kapsamında üye olabileceğiniz kurumlardan bir tanesi de bizim Türkiye faaliyetlerini yürüttüğümüz EIT InnoEnergy.

EIT InnoEnergy kimdir?
Enerji alanında faaliyet gösteren 26 farklı özel sektör kuruluşu, üniversite araştırma enstitüsü ve özel araştırma kurumlarının birlikteliği ve Avrupa Birliği EIT (European Institute of Technology) fonuyla 2010 yılında kurulan EIT InnoEnergy, hali hazırda Avrupa’nın bu alandaki en yüksek bütçeli yatırım, teknoloji geliştirme ve iş ağı olarak faaliyet göstermektedir. Geride kalan 11 yıllık sürede EIT InnoEnergy farklı ölçeklerdeki toplam 230 enerji şirketine yatırım yapmıştır.
Erken ve ileri aşama teknoloji girişimcilerine sağladığı finansman, satış ve pazarlama ve iş geliştirme destekleriyle Avrupa özelinde gelecek vaad eden enerji şirketlerinin hayata geçmesini ve büyümesini sağlayan EIT InnoEnergy ayrıca Innovation Projects ve Business Creation Services isimli programlarıyla enerji sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin ve kurumsal organizasyonların bir araya gelerek geleceğin enerji teknolojilerini ve uygulamalarını geliştirmeleri, pazara sunmaları, yatırım ve büyüme finansmanına erişim sağlamalarını ve hem lokal hem de global ölçekte regülasyon ve mevzuat oluşum süreçlerine dahil olmalarını sağlamaktadır.

EIT InnoEnergy iş ağına dahil olmanın kurum ve şirketler için avantajları nelerdir?
Uluslararası mecralarda EIT InnoEnergy’nin partneri olarak tanınma ve görünürlük kazanma,
Yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen ve Avrupa’da enerji sektörünün geleceğini tasarlama amacıyla düzenlenen “Partners Day” etkinliklerine doğrudan katılım,
Dünyanın enerji dikeyindeki en büyük iş geliştirme etkinliği The Business Booster’a ücretsiz katılım,
EIT InnoEnergy’nin yatırım yaptığı teknoloji şirketleriyle ilgili detaylı rapor ve dokümanlara ücretsiz erişim ile bu şirketlerin geliştirdiği teknoloji ve uygulamalara öncelikli olarak erişim ve PoC yapma imkanı,
EIT InnoEnergy’nin yürüttüğü master ve doktora programlarının mezunlarını öncelikli istihdam edebilme ve profesyonel kurslara şirket çalışanlarının indirimli/ücretsiz olarak katılımını sağlama,
Innovation Projects başlıklı yüksek bütçeli finansman programlarına katılım için ücretsiz danışmanlık ve konsorsiyum kurma imkanı,
EIT InnoEnergy iş ağında yer alan tüm kurum ve organizasyonlarla öncelikli iş birliği yapabilme.

EIT InnoEnergy’nin iş ağına katılım için üyelik ücreti nedir?
EIT InnoEnergy tarafından, kendi iş ağına dahil olmak isteyen kurumlara yönelik olarak 4 farklı üyelik (partnerlik) paketi sunmaktadır.

TÜBİTAK Ağlara Üyelik Desteği ile EIT InnoEnergy iş ağına nasıl dahil olabilirsiniz?
EIT InnoEnergy’ye partner olmak isteyen kurumlar, önce TÜBİTAK’ın Ağlara Üyelik Desteğine 30 Nisan’a kadar başvuru yapabilir. TÜBİTAK’ın başvuruyu değerlendirmesi sonrası kurumların EIT InnoEnergy ile partnerlik konusunda iletişime geçmesi gerekiyor (Bu aşamada bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.)

EIT InnoEnergy’e partnerlik başvurusu kabul olan kurumlar, başvurularının onaylandığına dair belgeleri TÜBİTAK’a ibraz etmelerinin sonrasında TÜBİTAK’tan EIT InnoEnergy’ye üyeliklerine ilişkin olarak ödemeleri gereken tutarı peşinen temin edebilecekler.
Ağlara Üyelik Desteği kapsamında, EIT InnoEnergy’ye partner olmak isteyen kurumlara 15.000 Euro’ya kadar hibe desteği sağlanır.

EIT InnoEnergy üyeliği hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz: hubturkey@innoenergy.com

Kaynak: https://medium.com/eit-innoenergy-hub-turkey/t%C3%BCbi%CC%87taktan-uluslararas%C4%B1-a%C4%9Flara-%C3%BCyelik-deste%C4%9Fi-9cbaf2256f70