Tesla ve LG Batarya Hücresi Üretmek İçin Görüştü

Tesla ve LG Energy Solutions’ın, otomobil üreticisinin yeni 4680 batarya hücresini potansiyel olarak Avrupa veya ABD’deki yeni bir fabrikada üretmek için görüştükleri bildirildi.

LG, Çin’de üretilen Model 3 araçlar için batarya hücreleri sağlamaya başladığında Tesla’nın resmi batarya ortaklarından biri haline geldi.

Panasonic’ten sonra hücrelerinin Tesla araçlarında kullanılmak üzere onaylanmasını sağlayan yalnızca ikinci akü üreticisi oldu.

Tesla, kendi bünyesinde tasarlanan kendi yeni batarya hücresi olan 4680’i tanıttığından beri, LG, elektrikli otomobil üreticisi için bir tedarikçi olarak rolünü genişletmekten bahsediyor.

Geçen ay LG’nin Kore’deki bir fabrikada yeni Tesla batarya hücresini üretmek için yeni bir pilot üretim hattı kurduğunu bildirmiştik.

Şimdi Reuters, LG’nin Tesla’nın yeni batarya hücresini ABD’de veya Avrupa’da olacak yeni bir fabrikada inşa etmeyi planladığını bildiriyor:

“LG, ABD’deki yeni fabrikasında 4680 hücre üretmeyi planlıyor. Avrupa’da Tesla’nın Giga Berlin’ini tedarik etmek için yeni bir 4680 hücre hattı inşa etmeyi planlıyorlar ”diyen kaynaklardan biri, İspanya’nın Avrupa fabrikası adaylarından biri olduğunu da sözlerine ekledi.

LG, hiç bu kadar büyük bir silindirik batarya hücresi üretmedi, ancak Tesla, 46 mm’ye 80 mm’lik bir hücreyi mümkün kılan yeni bir tasarım ve üretim teknikleri geliştirdi.

Reuters kaynakları Tesla’nın 4680 batarya hücresi için henüz LG’ye sipariş vermediğini söyledi:

“LG’nin henüz geliştirme aşamasında olan 4680 hücreleri için Tesla’dan henüz sipariş almadığını söyledi. Kaynak, Tesla’nın şimdilik Çin’de üretilen Model 3 ve Model Y araçlarında kullanılan 2170 hücre siparişlerini keskin bir şekilde artırdığını söyledi. ”

Rapora göre Tesla için yeni bir LG fabrikasında 4680 batarya hücresi üretimi 2023 yılında gerçekleşecek.

Tesla, 4680 batarya hücresini kendi fabrikalarında üretmeyi planladığını, ancak otomobil üreticisinin hala tedarikçilerden batarya hücreleri satın almayı planladığını ve hatta tedarikçilerin kendi tasarladıkları yeni batarya hücresini üretmesini tartıştığını belirtti.

Kaynak: https://electrek.co/2021/03/09/tesla-lg-produce-4680-battery-cell-new-factory/