Sürdürülebilir Otel’in 2023 Yılına Kadar Açılması Hedefleniyor

Studio Gang, en sıradışı mimari tasarımlar üreten yenilikçi bir şirket olarak biliniyor ve en son konseptleri, Populous adında karma kullanımlı sürdürülebilir bir otel. Studio Gang, güneş panelleri, yeşil bir çatı ve diğer karbon ayak izini azaltan özelliklerle bu otelin kapılarını 2023 yılına kadar açmayı hedefliyor.

Populous, Denver, Colorado’da inşa edilecek ve 13 kattan fazla 135.000 ft2 (kabaca 12.500 m2) ölçecek. İç mekan düzeninin çoğu otele ve olanaklarına adanacak olsa da, Studio Gang ayrıca karma kullanım işlevselliği ile uyumlu kalmak için 40 “mikro daire” eklemeyi planlıyor. Aynı zamanda halka açık bir çatı barı, bir izleme noktası, bir balo salonu ve daha fazla yiyecek + içecek satıcısı da yer alacak – Bir otel, bir etkinlik alanı ve bir Airbnb minik ev arasındaki Venn Şeması kesişimine benzeyen populous sesler. Otel konukları, odalarındaki geniş pencerelerden yakındaki State Capitol, Civic Center Park ve ötesindeki dağların manzarasının keyfini çıkarırlar. Gerçekten zarif bir ayrıntı, bazı odaların pencerelerinin oturulabilecek şekilde tasarlanması ve böylece dış mekan manzarasını misafirlere getiren oturma veya masalara dönüştürülmesidir. Pencerelerin farklı şekli aynı zamanda otele gölge sağlar ve dışarıya doğru uzanan “kapakları” kullanarak cepheyi zaman içinde temiz tutmaya yardımcı olmak için yağmur suyunu kanalize edebilecek.

Kama şeklindeki binanın cephesi bana kocaman bir peynir rendesini hatırlatıyor ve bu benim umursadığım bir şey değil, ancak Studio Gang’a bu şekilde yapması için ilham veren yerel Aspen ağaçlarının kabuğuydu. “Binanın tabanındaki pencereler, girişleri ve lobi, restoran ve eğlence alanlarının manzaralarını çerçevelemek için 30 ft [9 m] yüksekliğe kadar büyüyor. Heykelsi cephesinin dokusu ve ritmi, binanın otel işlevine sıkı sıkıya bağlıdır. Her dikey tarak, bir otel odasının genişliğidir ve pencereleri, kamusal ve özel alanlara göre boyut olarak değişir. Ayırt edici pencere şekilleri, Aspen ağaçlarında (Populus tremuloides) bulunan karakteristik desenler incelenerek bilgilendirilir. Ağaçlar büyüdükçe, alt dallarını dökerek gövdelerinin kâğıt kabuğu üzerinde koyu, göz şeklinde izler bırakıyorlar ”diyor Studio Gang. Populous, LEED Gold yeşil bina standardını alacak ve şebekedeki çekişi azaltmak için çatı tabanlı güneş panelleri, yeşil bir çatı ve verimli bir ısıtma/soğutma sistemi gibi özellikleri entegre edecek.

Kaynak: https://www.yankodesign.com/2021/03/13/this-sustainable-hotel-also-includes-an-event-space-a-bar-a-green-roof-and-40-micro-apartments/