Sunsis Enerji Termal Drone ile Panel İnceleme Hizmetine Başladı

Güneş enerji santralinin temel taşı olan panellerde çizik, çatlak, hasar, çeşitli üretim hatası gibi nedenlerle oluşan sıcak noktalara “hot spot” deniliyor. Hot spot nedeni ile oluşan tersinir akım, hücre ve panellere hasar veriyor.

Panellerde meydana gelen aşırı ısınma bypass diyotlara da zarar vererek enerji kayıplarını yüksek seviyelere çıkarabiliyor. Termal kamera ile fotovoltaik sistemde yer alan tüm PV panellerin termal ölçümleri gerçekleştirilerek modül üzerindeki termal farklılıklar saptanıyor. Termal kameralı drone ile kısa sürede geniş alanlardaki güneş enerji santralleri taranarak arıza tespiti yapılıp, yatırım geri dönüş süresinin azaltılması sağlanabiliyor.

Sunsis Enerji işletme ve bakım onarım hizmetini yürüttüğü sahalarda enerji verimliliğini arttırmak adına termal kameralı drone ile PV panel termal incelemesi yapıyor. Çıkarılan termal haritada arızalı olan PV paneller ve dizilerde IV Curve analizleri yaparak, panel ve dizi bazında performans incelemesi gerçekleştiriliyor. Sunsis Enerji vermiş olduğu termal drone hizmeti ile arızaları tespit etmekte ve santral performansını arttırıyor.