SMA ShadeFix ile FV Sistemlerde Gölge Yönetimi

Yazılım tabanlı gölge yönetim sistemi olan ShadeFix, SMA invertörlere standart olarak entegre edilmiş bir özellik olup; FV sistem üzerinde hafif ve orta gölgelenmenin olduğu durumlarda otomatik olarak devreye girmektedir. SMA Shadefix, sisteme veya FV modüllere başka bir bileşen eklenme gereği olmadan optimasyonu sağladığı için ekstra bir yatırım maliyeti gerektirmez.

Yüksek verim için SMA ShadeFix

Yenilenebilir enerji doğa dostudur; ağaçlar gölgelemeye neden olunduğunda, ne pahasına olursa olsun korunması gerekir. Çatıda gölgelenmeye yol açabilecek baca, ağaç, komşu bina gibi etkenler FV sistemin verimliliğini etkilemekte ve enerji üretimini düşürmektedir. Panelleriniz üzerine güneş ışığının gelmesini engelleyici her duruma karşı pahalı ve zaman alıcı optimizasyon kurulumlarından kaçınmak istiyorsanız, SMA ShadeFix sayesinde ek kurulum gerektirmeden – ek kurulum aynı zamanda FV sisteminizde arıza riski arttıran bir faktördür – enerji üretim verimliliğinizi arttırmış olursunuz.

SMA ShadeFix Nasıl çalışır?

SMA ShadeFix, Ar&Ge departmanımız tarafından yıllarca üzerinde çalışıldıktan sonra hayata geçirilmiş bir algoritmaya sahiptir. SMA Shadefix, kendini kanıtlamış akıllı bir MPP izleme sistemi kullanarak, gücün en fazla olduğu akım-gerilim noktasını tespit eder ve gölgeli koşullarda dahi FV sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlar.

Daha Fazla Bilgi: https://www.sma-sunny.com/tr/sma-shadefix-ile-fv-sistemlerde-goelge-yoenetimi/