Sıfır Emisyonlu Bu Araç Trafik Yoğunluğunu Azaltacak

Şehirlerde kalabalık alanlar gittikçe büyüyen bir endişe kaynağıdır-buna yollarda katlanarak artan araç sayısı da eklendiğinde zaten korkunç bir duruma bakıyoruz. Uygulanabilir tek çözüm, yoğun trafik saatlerinde kaotik darboğazları gidermeye yardımcı olan kompakt araçlar tasarlamaktır. Piotr Czyżewski, sürmesi güvenli ve çevre için de iyi olan üç tekerlekli üç tekerlekli bir araçla pandemoniumun üstesinden gelmeyi hedefliyor.

Piotr’ın konsept tasarımı, yollarda hızla sürmek için üretilmiş tek kişilik elektrikli bir araç olan EXO ONE adıyla anılır. Şehirde işe gidip gelmek için, özellikle süpermarkete veya yerel yemek mekanlarına tek başına yolculuklar için özel olarak üretildi, örneğin, araç bir bisikletten çok daha güvenli ve sedan veya hatchback’inizden daha az yer kaplıyor. Sadece 3 saniyede 0-60 km/s hızla hareket edebilen arka tekerlekten tahrikli üç tekerlekli araç, çift güç dağıtım modu için üstte güneş panellerine de sahiptir. Arkaya monte edilmiş elektrikli batarya, tek bir şarjla 130 km gider ve güneşli güzel bir günde, EXO ONE hareket halindeyken veya park halindeyken şarj edilebilir.

Yüksek hızlarda dar dönüşlerde daha iyi viraj alma ve çekiş için araç, ağırlık merkezini ayarlamak için gereken açıda yana yatar, böylece yüksek hızlarda bile sürüşü güvenli hale getirir. Saklama için biri önde diğeri arkada olmak üzere iki ayrı bölme vardır. Modern şarj gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, trike, telefonlarınızı ve dizüstü bilgisayarlarınızı gerektiğinde şarj etmek için şarj ve güç kaynağı yuvalarına sahiptir. Sürüş yardımı için, bugünlerde alışkın olduğumuz tüm özelliklere sahiptir-ön ve arka kameralar, alacakaranlık ve yağmur sensörleri, elektrikli olarak ayarlanabilen direksiyon kolonu, gelişmiş navigasyon asistleri ve kör nokta yardımı.

Deri döşemeyle bilenen yeni çağ üç tekerlekli arabasının iç mekanları en üst düzeyde konfor ve ferahlık hissi için tasarlandı. Direksiyon simidinin altında ısıtmalı koltuklar ve arka cam, otomatik klima ve ek saklama bölmeleri vardır. Gerçekten Piotr Czyżewski’nin geleceğe dönük tasarımı, garajınıza park etmiş olmak isteyeceğiniz bir şey.

Kaynak: https://www.yankodesign.com/2020/10/10/this-futuristic-zero-emission-trike-will-transform-personal-mobility-in-crowded-cities/