Siemens Gamesa İzmir’de Rüzgar Türbini Ar-Ge Merkezini Kurdu

Siemens Gamesa, İzmir’de rüzgar türbini Ar-Ge merkezini kurdu. Dünyadaki 6 Ar-Ge merkezinden biri olan İzmir Ar-Ge Merkezi, yurtdışında çalışan Türk mühendislerini de bünyesine katarak 64 kişilik bir ekiple faaliyete başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Siemens Gamesa’nın İzmir Ar-Ge Merkezi’nde ülkenin rüzgar enerjisi potansiyelini geliştirmeye yardımcı olmanın yanında burada geliştirilen teknolojiler şirketin küresel operasyonları için ihraç edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Gamesa Türkiye CEO’su Ebru Çiçekliyurt, Ar-Ge merkezini büyütmek için çalışmalara devam edileceğini ve çeşitliliği güçlendirmek için kadın mühendislerin istihdamına odaklanacaklarını söyledi.

Ekiplerinin global Ar-Ge projelerinde görev aldığını ve 3-5 yıl sonrasının teknolojileri üzerinde çalıştığını belirten Çiçekliyurt, “Şirket olarak Türkiye’deki mühendislik altyapısına güveniyoruz. Türkiye’de ilk ve tek yerli rüzgar türbini Ar-Ge Merkezi ile Türkiye’ye muazzam bir bilgi birikimi aktarılması söz konusu. Kısa bir süre geçmesine rağmen merkezimizde geliştirilen bazı teknolojilerin patent alma sürecine de başladık. Yerli üreticiler Ar-Ge merkezimizden mühendislik desteği alıyor, bilgi ve teknoloji transferinden yararlanıyor. Ar-Ge merkezi açıldığından beri başarıyla tamamladığımız yerelleştirme projelerinin sayısı 12’ye ulaştı.” diye konuştu.

Siemens Gamesa Onshore CEO’su Lars Bondo Krogsgaard ise yeni Ar-Ge merkezinin, şirketin Türkiye’ye olan bağlılığı ve ülkenin büyüme potansiyeline güvenini gösterdiğine işaret ederek, “En yeni teknolojilerimizi ülkeye sunmak için sabırsızlanıyoruz. Bu Ar-Ge merkezinin ve son derece deneyimli Türk mühendislerinin yeteneklerinin bize önemli faydalar sağlayacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

https://www.dunya.com/sirketler/dogan-holdingin-2020-yilinda-net-karini-yuzde-125-artirdi-haberi-612991