Sicilya Keçileri ve Güneş Panellerindeki Mikro Kırıklar

Güneş paneli ve güneş enerji santrali maliyetlerinin son yıllarda hızla düşmesi, tüm dünyada bu konuda yatırım yapan yerel işletme sahiplerinin de sayısını her geçen gün arttırıyor.

Sahip olduğu yüksek ışınım değeri ile dikkat çeken, İtalya’nın Sicilya adasındaki Catania şehrinde de birçok küçük işletme güneş enerji santrali (GES) yatırımı yapmaya başladı. Birçoğu da EPC şirketi kurarak sektöre ilk adımlarını attılar ve kurulum hizmeti vermeye başladı.

Sektördeki kızgın rekabet geçen hafta dünyada muhtemelen ilk ve tek olacak bir olayı gündeme getirdi.

GrandeSole isimli EPC şirketinin sahibi Mark Lorenzo, yine OlivenSolar isimli EPC şirketinin sahibi Roberto Gonzales’e dava açtı.

Olayın detayları oldukça ilginç.

Şehire 20 km uzaklıkta olan arazisine 2MW gücünde GES kurmak isteyen butik zeytinyağı üreticisi bir firmanın CEO’su olan Marco Francesco, bununla ilgili sosyal medyaya ve yerel Sicilya gazetelerine ilan vererek bir ihale yapıyor.

İhale’de son ikiye GrandSole ve OlivenSolar kalıyor. Yarışmayı daha düşük fiyat veren GrandSole şirketi kazanıyor ve yaklaşık 2 ay sonra güneş enerji santralini anahtar teslim kurarak Francesco’ya teslim ediyor.

Tesis işletmeye alındıktan birkaç ay sonra yatırımcı Marco Francesco bir akşam anonim bir e-posta alıyor.

iltuoamicosolare@gmail.com (seninsolardostun@gmail.com diye tercüme edilebilir) adresli kullanıcı, Francesco’nun santralindeki güneş panellerinin 2.sınıf kalitede olduğunu ve birçok mikro çatlak olduğunu ihbar ediyor.

Ek olarak da bu yüzden kısa bir süre sonra üretim performansında ciddi problemler yaşanacağını söylüyor.

Francesco bu e-postayı aldıktan sonra şüpheleniyor ve GrandSole şirketine haber vermeden bölgedeki bir denetim firmasını çağırarak kontrol yaptırıyor. Gerçekten de birçok güneş panelinde mikro çatlak tespit ediliyor.

Francesco bu duruma çok sinirlenerek hemen Mark Lorenzo’yu arayarak durumu bildiriyor. Firma kendi kontrollerini yaptığında gerçekten panellerde mikro çatlaklar olduğunu görüyor. Tüm şirket yetkilileri, güneş panellerinin montajı öncesinde ve esnasında defalarca test ve kalite kontrol yaptıklarını ve bunun mümkün olmadığını ifade ediyor.

Daha sonra aklına uzun süredir hiç kontrol etmedikleri güvenlik kameralarını kontrol etmek geliyor. Ekranda gördükleri ise tüm ekibi şok ediyor.

Sicilya yöresine özel bir keçi türü olan Girgentana’ların güneş panellerinin üzerinde adeta dans ettikleri gözüküyor.
Hemen santralin yapıldığı bölgeye giden Lorenzo, etraftaki tarım ve hayvancılık yapan çiftliklerle konuşuyor.

Bu çiftliklerden biri, bir hafta boyunca 10 adet Girgentana’nın ihaleyi kaybeden, rakip EPC olan OlivenSolar tarafından kiralandığını itiraf ediyor.

Daha sonra yapılan araştırmada ortaya çıkıyor ki, günlerce panellerin üzerinde zıplayan keçiler, birçok panelde mikro kırık oluşumuna yol açmış.

Şimdi dünyada daha önce eşine rastlanmayan bu olayın, Sicilya mahkemelerinde nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Güvenlik kameralarına takılan videolardan birini aşağıda paylaşıyoruz.

https://youtu.be/uWKYSvlbbf0