Rüzgar ve Güneş Fiyat, Talep ve Emisyon Düşüşü Sağlıyor

Avustralya’nın ana şebekesinde devam eden rüzgar ve güneş enerjisi genişlemesi, talepte büyük düşüşler ve emisyonlarda daha fazla düşüş ile birlikte son çeyrekte çarpıcı fiyat düşüşleri sağladı. Yaz sezonunda büyük kesintilerin olmaması, şebekenin daha ucuz, daha temiz ve daha güvenilir olduğu anlamına geliyordu.

Avustralya Enerji Piyasası Operatörünün en son Üç Aylık Enerji Dinamikleri raporu, hem rüzgar ve güneş enerjisinin payı ve erişiminde hem de siyah kömür üreticileri için minimum talep için yeni düşükler ve rekor düşük üretim ayarında bir dizi önemli yeni kilometre taşını listeliyor. .

On yıldan daha kısa bir süre önce, ana endişe, şebekenin artan pik talebi karşılama kabiliyetiydi, ancak şimdi odak noktası, düşük veya hatta minimum talep dönemleriyle başa çıkmaktır, ancak bu muhtemelen daha fazla depolama ve daha fazla depolama alanı olarak geçici bir deneyim olacaktır. talep yanıtı şebekeye eklenir.

Ortalama toptan satış fiyatları, şaşırtıcı derecede düşük volatilite (pompalanan hidro ve piller için kötü haber olduğu ortaya çıktı), 2005’ten bu yana en düşük gaz üretimi seviyeleri (gaz liderliğindeki toparlanma için çok fazla) sayesinde çeyrekte yüzde 68 düştü ve rüzgar ve güneş için yeni rekorlar.

Bunlar, 18 Şubat günü sabah 10:00’da 6,886 MW’lık en yüksek ızgara ölçekli VRE (rüzgar ve güneş) çıktısını ve 5 Mart’ta saat 10:30’da 3,411 MW’da en yüksek ızgara ölçekli güneş enerjisini içeriyordu.

Raporda, 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla ortalama VRE üretiminin 786 MW arttığı, rüzgar ve şebeke ölçeğindeki güneş enerjisinin sırasıyla 472 MW ve 314 MW’a katkıda bulunduğu belirtildi. Murray bölgesi.

Çeyrek ayrıca düşük fiyatlı arzda önemli bir artış gördü – 40$/MWh’nin altındaki teklifler – 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla ortalama 1.340 MW arttı ve düşük fiyatlı tekliflerdeki artışın yarısından fazlasını rüzgar ve güneş kombinasyonu oluşturdu. .

AEMO baş piyasa yetkilisi, “Son çeyrekte daha az fiyat oynaklığı, artan düşük fiyatlı kömür ve hidro üretim hacmi ve rüzgar ve güneş enerjisi üretiminde yüzde 29’luk bir artış yaşadık ve bunların hepsi daha düşük toptan satış fiyatlarına katkıda bulundu” dedi. , Violette Muchaileh.

Bununla birlikte, Q1 raporunun en çarpıcı iki unsuru, NEM’in yirmi yıldan uzun bir süre önce başlamasından bu yana en düşük Q1 üretimi ve 1.018 MW daha düşük olan ortalama 11.006 MW’a kadar düşen en düşük siyah kömür üretiminin rekor düşüştü geçen yılın aynı döneminde – büyük ölçüde daha fazla kesinti ve çatıdaki güneş enerjisiyle yer değiştirmenin bir sonucu olarak.