Güneş Enerjisi Sektöründe Bir İlk: Artırılmış Gerçeklik İş Birliği

OzEnergy ve VSight Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamaları konusunda iş birliği protokolü imzaladı.

Pandemi şartlarının getirdiği zorunluluklardan biri de sorunları uzaktan çözebilme yeteneğinin geliştirilmesi oldu. Uluslararası iş yapan firmalar özellikle seyahat kısıtlamaları nedeniyle hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak adına Endüstri 4.0’ın getirdiği dijital çözümlere odaklandı.

OzEnergy, Litvanya merkezli, temelleri İTÜ Arı Teknokent’te atılan ve kısa süre içerisinde ABD ve Avrupa’ya yayılan uluslararası teknoloji firması VSight ile Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamalarının güneş enerji santrallerinde kullanılması için iş birliği protokolü imzaladı. İki firma ilk olarak bir araya geldi ve birkaç demoyla uygunluğu test etti ve başarılı sonuçlar aldı. Denemelerin ardından iş birliğine gidilmesi ve uygulamanın OzEnergy’nin hem Türkiye hem de Avrupa’daki projelerinde yaygınlaştırılması kararı çıktı.

OzEnergy Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Serkan Albayrak, enerji 4.0 konusunun ilk günden beri gündemlerinde olduğunu ve dijital dönüşüm teknolojilerine yatırımlarını devam ettireceklerini belirtti. Dünyanın önde gelen firmalarından olan Almanya merkezli Enerparc AG ile Türkiye’de elde ettikleri başarıyı küresel ölçekte artırmak hedefinde olduklarının altını çizen Albayrak, VSight’ın çözümleri sayesinde, OzEnergy uzmanları, Enerparc AG’nin 3000 MW’lık deneyimini dünyanın herhangi bir noktasına taşıyacak dedi. İlk demo çalışmaları ve analizlerin başarıyla tamamlandığına değinen Albayrak; GES projelerinde ilk kez eğitim, denetim, proje yönetimi ve kalite kontrol gibi alanlarda giyilebilir teknolojilerin kullanılacağını vurguladı.

VSight Kurucu Ortağı İsmet Özmen, 22 ülkeye yayılmış ağlarıyla birçok farklı sektörde giyilebilir teknolojiler ve entegre yazılımlar konularında hizmetler sunduklarını belirtti. Özmen, geliştirdikleri çözümler ve kullandıkları giyilebilir teknolojiler sayesinde, uzaktaki bir uzmanın bilgi birikimini sahaya gitmeye gerek duymadan aktarabilmesini ve merkezi bir yerden, birçok yerde aynı anda olabilmesini mümkün kıldıklarının altını çizdi. Deneyimlerini OzEnergy ve Enerparc gibi tecrübeli firmalarla paylaşmaktan, güneş enerji sektörüne de hizmet vermeye başlamaktan mutluluk
duyduğunu da özellikle vurguladı.

OzEnergy Hakkında:
Merkezi İzmir’de bulunan OzEnergy AŞ yöneticileri, Türkiye güneş enerji sektörünün oluşumundan itibaren, sektörün gelişimine öncülük etmiş profesyonellerdir. OzEnergy, Türkiye’deki projelerin yanında Avrupa ve Orta Doğu’daki güneş enerji santrali projelerde de aktif olarak yer almaktadır. OzEnergy ‘nin hızlı, esnek ve konusunda uzman fotovoltaik profesyonelleri ve sektörde tanınmış kurulum, analiz ve güvenlik partner ağıyla; güneş enerji santrallerinin kurulumu ve kârlı işletilmesi için tüm hizmetleri sunmaktadır. OzEnergy uzmanları, 2021 yılı itibari ile toplamda 230 MW’ten fazla güneş enerji santrali projesinin mühendislik, tedarik, kurulum ve işletme-bakım süreçlerinde fiilen yer almıştır. OzEnergy, Avrupa’nın en büyük EPC ve yatırımcısı konumunda olan Alman Enerparc AG ‘nin yetkilendirilmiş bölge partneridir.

VSight Hakkında:
Artırılmış gerçeklik teknolojisi destekli yazılım şirketi olan VSight, geliştirdiği VSight Remote uygulaması ile işletmelere uzaktan teknik servis imkanı sunar. Uygulama üzerinden sesli ve görüntülü aramalarla uzmanları ve teknik ekibi buluşturarak başta bakım ve onarım olmak üzere, makine kurulumu, eğitim ve denetim gibi daha bir çok alanda uzaktan birlikte çalışmalarını sağlar.
Bilgisayar gibi sabit ve akıllı telefon ve tabletler gibi mobil cihazların yanı sıra akıllı gözlükler ile de desteklenen uzaktan teknik servis platformu işçilere gerekli yönlendirmeleri alırken eller serbest çalışma imkanı ve uzmanlara da denetim ve eğitim gibi işleri dijitalleştirme imkanı verir. Uygulama üzerinden çevrimiçi oturumlarda bir araya gelen çalışanlar teknik işleri üzerinde beraber çalışabilir, görsel ve yazılı belgeler paylaşabilir ve artırılmış gerçeklik sayesinde canlı video üzerinden ek çizimler ve açıklamar yaparak karşılıklı anlamayı kolaylaştırabilir.
VSight Remote fiziksel engelleri aşarak çalışanları çevrimiçi oturumlarda bir araya getirir ve özellikle korona virüs salgının yol açtığı seyahat engelleri ve kısıtlamaların olduğu bu dönemde işlerin devamlılığını sağlamada işletmelere yardımcı olur.