Özbekistan’da Yenilenebilir Enerji Projesi

-EBRD, IFC ve ADB’den Abu Dabi Masdar’a finansal paket
-Özbekistan’da özel sektöre ait ilk iki yenilenebilir enerji projesinden biri
-100 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali, yıllık 156.000 ton CO2 emisyonu azaltımı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Özbekistan’ın Navoi bölgesinde, ülkedeki özel sektöre ait ilk iki yenilenebilir enerji projesinden biri olan 100 MW’lık bir güneş enerjisi santralini finanse ediyor.

EBRD, tesisin inşası ve işletilmesi için Nur Navoi Solar Holding’e 60 milyon ABD dolarına kadar öz sermaye köprüsü kredisi sağlıyor. Kredi, Abu Dabi Hükümeti tarafından kurulan ve tamamen sahibi olduğu küresel bir yatırım holding olan Mubadala Investment Company’ye ait proje yatırımcıları Masdar’ın projeye koyduğu öz sermaye miktarını ödünç almasını sağlayacak.

Bu yenilikçi mali yapı şu anda Özbekistan’daki uluslararası veya yerel kredi kuruluşlarından temin edilememektedir. Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Asya Kalkınma Bankası (ADB) tarafından düzenlenen 60 milyon ABD Dolarına varan bir mali paketle tamamlanacak. Finansman paketi, IFC’nin kendi hesabından 20 milyon $ ‘a kadar olan öncelikli krediyi, Kanada-IFC Karma İklim Finansmanı Programından 20 milyon $’ a kadar olan finansmanı ve ADB’den 20 milyon $ ‘a kadar bir krediyi içermektedir. IFC ayrıca 1 milyon dolara kadar faiz oranı takası sağlayacak.

Dünya Bankası, proje kapsamındaki ödeme yükümlülüklerini geri döndürmek için Özbekistan Hükümetine 5,1 milyon ABD Doları tutarında ödeme garantisi veriyor.

Özbekistan, 2030 yılına kadar 8 GW’lık güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesi geliştirmeyi hedefliyor. Nur Navoi projesini finanse ederek, EBRD ayrıca Özbekistan’ın yaşlanan elektrik sektörü altyapısının değiştirilmesini ve şimdi yolu açan etkili bir düzenleyici çerçevenin kurulmasını destekliyor. Ülkedeki bu ilk rekabetçi yenilenebilir enerji projesi için. Tesis tamamlandığında, yıllık 156.000 ton CO2 emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunacaktır.

EBRD bugüne kadar Özbekistan ekonomisine 79 projeyle 1,8 milyar Euro yatırım yaptı.

Kaynak: https://www.ebrd.com/news/2020/ebrd-and-partners-private-renewable-energy-project-in-uzbekistan.html