Offshore Rüzgar Enerjisinin Maliyeti Düşüyor

Devam eden koronavirüs salgınına ek olarak, arka planda durdurulamaz iklim değişikliği tehdidiyle acil olarak mücadele etme ihtiyacımız var.

İklim kriziyle başa çıkmak ve çocuklarımıza ve torunlarımıza bu gezegende normal sağlıklı bir yaşam fırsatı vermek için iyi bilgilendirilmiş pozitif liderliğe ihtiyaç var.

Bu iyi bilgilendirilmiş liderlik, Bournemouth, Christchurch ve Poole Council’ın (BCP) ulaşım ve sürdürülebilirlik için yeni portföy sahibi olan Cllr Mike Greene tarafından yayınlanan açıklamada açıkça eksiktir (Dorset Echo 12 Ekim ‘Navitus Körfezi canlanmasına karşı çıkılacaktır).
Cllr Greene’in enerji faturası ödeyenler için bir yük olmaktan çok uzak olduğunu fark etmemesi hayal kırıklığı yaratıyor, şu anda denizaşırı rüzgar enerjisinin ortalama maliyetinin, orijinal Navitus Körfezi planlama uygulaması geri çevrildiğinde beş yıl önceki maliyetinin yarısı kadar.

4,5 p/kWh’de açık deniz rüzgar enerjisinin maliyeti şu anda ortalama toptan elektrik fiyatları ile aynı ve yeni nükleer enerjinin yarı fiyatından az.

Güneş ve rüzgar enerjisinin yakıt maliyeti yoktur ve azalan üretim maliyetleri ile yenilenebilir elektrik maliyetleri düşmektedir ve düşmeye devam edecektir.

Navitus Körfezi’ne benzer bir açık deniz rüzgar çiftliğinden gelen elektrik (mevcut güneş enerjisi üretimiyle birlikte), Bournemouth, Christchurch, Poole ve Dorset’teki tüm evlerin ve işletmelerin yıllık elektrik kullanımına eşdeğer olacaktır.

Sir David Attenborough’nun geçen yıl dediği gibi, “Bilimsel kanıt, önümüzdeki on yıl içinde dramatik bir eylemde bulunmazsak, doğal dünyaya ve toplumlarımızın çöküşüne geri döndürülemez zararlar verebileceğimizdir.”

Genç neslin gelecek için umuda ve gerekli ölçekte ve hızda (bağlantılı iş fırsatlarıyla birlikte) düşük karbonlu bir topluma doğru hareketin kanıtlarına ihtiyacı var.

Kaynak: https://www.evwind.es/2020/10/17/cost-of-offshore-wind-energy-is-half-what-it-was-five-years-ago/77759