Moldova’da Yeşil Finansman Teşvik Ediyor

-EBRD ve GCF, Moldova’nın düşük karbonlu ve iklime dirençli bir ekonomiye geçişini destekliyor
-Özel teşebbüslere ve hanehalklarına krediler için MAIB’ye 5 milyon € kredi
-Yeşil Ekonomi Finansman İmkanları (GEFF) kapsamında ülkedeki ilk EBRD kredisi

Moldova vatandaşları, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Yeşil İklim Fonu (GCF) tarafından EBRD’nin Yeşil Ekonomi Finansmanı(GEFF) kapsamında Moldova Agroindbank SA’ya (MAIB) sağlanan 5 milyon Euro kredi sayesinde yeni yeşil teknolojiden yararlanacaklar.

Kredi, 3,75 milyon € EBRD finansmanı ve 1,25 milyon € GCF imtiyazlı ortak finansmanını birleştiriyor. MAIB için finansman, Moldova’da GEFF kapsamında sağlanan ilk kredidir ve ülkenin daha sürdürülebilir, düşük karbonlu ve iklime dirençli bir ekonomiye geçişini kolaylaştırması beklenmektedir.

Kredi, bireylere, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) ve şirketlere, binalar için ısı yalıtımı, enerji tasarruflu camlama, LED aydınlatma gibi iklim değişikliğini hafifletme ve adaptasyon teknolojileri ve hizmetlerine yönelik yatırımlarda kullanılacak. ısı pompaları, fotovoltaik üretim ve enerji depolama sistemleri, elektrikli araçlar ve ayrıca damla sulama hatları, koruma amaçlı tarım makineleri ve yağmur suyu toplama ekipmanları.

EBRD, GCF ve Türkiye’den gelen fonlarla, MAIB’e kapasite geliştirme ve programın uygulanması ve izlenmesinde yardımcı olacaktır. Uzmanlar, özel sektör müşterileri arasında iklim değişikliğini azaltma ve uyum teknolojileri hakkında know-how sağlayacak ve farkındalık yaratacaktır. Ek olarak, proje değerlendirme desteği sunacaklar ve alt borçluları en uygun teknoloji tercihlerine yönlendirecekler.

Kredinin, Moldova’nın yıllık enerji tüketimini yılda 108.800 GJ azaltmasına yardımcı olması bekleniyor; bu, 6.000’den fazla Moldovalı hane halkının yıllık enerji tüketimine ve yılda 9.880 ton karbon emisyonuna eşdeğer, bu da 5.000’den fazla yolcu aracını sokaklardan indirmeye eşdeğerdir. .

EBRD ayrıca yeşil teknolojiler için finansmana erişim konusunda kadın ve erkeklerin eşit fırsatlarını geliştirmeyi amaçlayan faaliyetleri de destekleyecektir.

GEFF programı, 27 ülkede 145’ten fazla yerel finans kuruluşundan oluşan bir ağ aracılığıyla yürütülmekte olup, bugüne kadar 190.000 müşteri için 4,6 milyar Euro’dan fazla EBRD finansmanı ile desteklenmektedir. Bu projeler, yılda 8,6 milyon tondan fazla CO2 emisyon azaltımına yol açmıştır.

GCF ve EBRD’nin dönüşüm için ortaklığı, GCF’nin 830 milyon ABD Doları tutarında altı EBRD programını desteklediğini ve toplam proje değerinde 3,6 milyar ABD Dolarından fazlasını katalize ettiğini gördü. GCF, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliği sorununa yanıt verme çabalarını destekleyen dünyanın en büyük iklim fonudur.

MAIB, Moldova’daki en büyük banka ve EBRD’nin uzun süreli ortağıdır. Geçen ay, EBRD ve Avrupa Birliği, şirketlerin ürün kalitesi, sağlık ve güvenlik önlemleri ve çevrenin korunması açısından AB standartlarını karşılamak için modern üretim ekipmanlarına ve teknolojilerine yatırım yapmalarına yardımcı olmak için MAIB’e 17,5 milyon Euro kredi verdi.

EBRD, Moldova’daki en büyük kurumsal yatırımcılardan biridir. Bugüne kadar, özel işletmeleri, temel altyapıyı desteklemek ve daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmek için ülkedeki 135’ten fazla projeye yaklaşık 1,4 milyar € yatırım yaptı.

Kaynak: https://www.ebrd.com/news/2020/ebrd-and-gcf-promote-green-financing-in-moldova.html