Mil Enerji, Bakım&Onarım, Teknik Servis ve Denetim Hizmetleri

Solar sektöründe yaklaşık 14 yıllık deneyimi ile hizmet vermekte olan Mil Enerji, santralinizin ihtiyacı olan olan tüm bakım & onarım, teknik servis ve denetim hizmetlerini sağlamaya devam ediyor.

Saha Bakımı:

Güneş panellerinin kirlenmesine ve gölgelemeye sebep olan kuş sürülerinin santral sahasından uzak tutulması, santral sahasında büyüyebilecek bitkilerin bertaraf edilmesi, santral sahasının drenajının test edilmesi, yangın sistemlerinin ve tüplerinin bakımı, tel-çit kontrolü şeklindeki hizmetlerdir. Bu hizmetler ile santral sahasının, maruz kalmış olduğu negatif tabiat koşullarından en az tesir ile çıkarak üretimini sürdürmesi sağlanır.

Panel Temizliği, Kontrol ve Bakımı:

Toz ve kirlenmenin oluşturduğu gölgelenme sonucu düşen santral verimliliğinin artırılması için periyodik olarak panellerin temizlenmesi, panellerin termal kamera ile kontrolü, çizik, çatlak, hasar, nem, kırık hücre, kuş pisliği ve bazı üretim hatalarının neden olduğu hotspot diye tabir edilen sıcak nokta kusurları, terminolojide snail trail(salyangoz izi) olarak geçen küçük koyu kahverengimsi çizgiler ya da kısmi renk değişimine neden olan fenomenler, kılcal çatlaklar gibi gözle görülemeyen hataların tespiti sisteminizin verimini artırdığı gibi, ömrünü de uzatır.

İnverter Bakımı:
Sistemin kalbi olan inverterlerin bakımları da sistem verimliliği için hayati derecede önemlidir. İnverter Bakım Hizmeti, uygun ortam koşullarının sağlanması, yazılımlarının güncellenmesi, aşırı sıcaklıktan koruyacak ortamların oluşturulması, gerekli durumlarda hava filtrelerinin değiştirilmesi ve temizliklerinin yapılması inverterlerin optimum performans gösterebilmeleri için büyük önem taşır.

Orta Gerilim Bakımları:

•Trafonun giriş ve çıkış bağlantıları temizlenerek sıkılmaktadır.
•Trafo içindeki yağın kimyasal testleri yapılmalı ve delinme gerilimi ölçülmeli, çıkan analiz sonuçlarına göre yağın temizlenmesi veya değişim işlemleri yapılmaktadır.
•Topraklama irtibatları temizlenerek sıkılmalıdır, yayılma direnci ölçülmeli, koruma rölelerinin normal çalışıp çalışmadığı kontrol edilmektedir.(Buchholz,kontaklı termometre, diferansiyel röle)
•Büyük güçlü trafolarda kademe değiştirici kontaktörünün yağı tamamen değiştirilmeli ve primer sekonder sargılarının dönüştürme oranı ve yalıtım direnci ölçülmektedir.
•Orta gerilim hücrelerinin akım-gerilim trafoları temizlenmelidir. Kesicilerde kontak açma–kapama zamanları ve dirençleri ölçülmektedir.
•Trafo merkezinin havalandırması, aydınlatma sistemi ve akü şarj sistemi altı ayda bir kontrol edilerek gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.
•Trafonun dış boya kontrolü ve bina beton kısımlarının bakımı yapılmaktadır.
•Dağıtım trafolarında çevirme oran testi, sargı direnci testi ve sargı izolasyon testleri yapılmaktadır.