Merkezefendi Belediyesi, Merkez Kütüphane’nin Çatısına GES Kurdu

Merkez Kütüphane’nin çatısına güneş enerji santrali (GES) kuran Merkezefendi Belediyesi, üretilen enerjinin bir kısmıyla kendi ihtiyacını karşılarken; geri kalan enerjinin de satışını gerçekleştirecek.

Denizli’de Merkezefendi Belediyesi, Merkez Kütüphane’nin çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kurdu. Elektrik ihtiyacını, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak için gerçekleştirilecek olan ve yaklaşık 900 metrekarelik alana kurulan santralde toplam 224 panel, üç invertör (güç çevirici) bulunuyor. 69 kWe (elektriksel güç) gücündeki güneş enerjisi santrali yılda yaklaşık 160 bin kWh (kilovat saat) enerji üretecek. Üretilen enerji Merkez Kütüphane’de kullanılacak ve kullanılan kısım dışındaki enerjinin satışı gerçekleştirilecek. Satıştan elde edilen tutar, Merkezefendi Belediyesi’nin elektrik faturalarından mahsup edilerek tasarruf sağlanacak.

Üreten, tasarruf eden ve bütçeyi doğru kullanan bir belediye olduklarını söyleyen Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, güneş enerjisi sistemlerinin daha sağlıklı bir çevreye katkıda bulunmanın en iyi yollarından biri olduğunu da sözlerine ekledi. Başkan Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet Mahallemizde hizmet veren ve bulunduğu konum itibarıyla tüm gün güneş gören Merkezefendi Belediyesi Merkez Kütüphanemizin çatısına güneş enerjisi santrali kurduk. Böylelikle kendi elektriğimizi üreteceğiz. Ürettiğimiz enerjinin bir kısmıyla kendi ihtiyacımızı karşılarken, geri kalan enerjinin satışını sağlayacağız. Sattığımız elektrik enerjisinin tutarı, elektrik faturalarımızdan mahsup edilecek ve bu yolla tasarruf sağlanacak. Her zaman söylediğimiz gibi üreten, bütçeyi doğru kullanan, tasarruf eden bir belediyeyiz. Kurduğumuz santral, güneşten temiz, yenilenebilir enerji oluşturacağı için çevremize de fayda sağlayacak.”

Kaynak: https://mc2haber.com/merkezefendi-belediyesi-merkez-kutuphanenin-catisina-ges-kurdu