ISOMER Genel Koordinatörü İlgin Eray Kobilife Dergisinin Sorularını Yanıtladı

ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray Kobilife Dergisinin sorularını yanıtladı.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi olarak kombi, yoğuşmalı kazan, VRF/klima, yerden ısıtma, güneş enerjisi sistemleri ve ısı pompası ekipmanlarında, dünyaca ünlü markaların ürünlerini bayilerimiz aracılığıyla Türkiye’nin kullanımına sunuyoruz. Genel hatlarıyla baktığımızda malzeme satışı yapan bir firma gibi görünsek de bayilik kanalımız ve toptancılık anlayışımızla Türkiye’de yeni bir sistemi temsil ediyoruz. Kendimizi “Postmodern Teknik Toptancı” olarak tanımlıyoruz ve klasik bir toptancı anlayışından çok daha farklı bir çizgide ilerliyoruz. Bünyemizde bulunan departmanlarla bayilerimize sadece ürün temin etmiyoruz. Bayi kanalımızla kombi, yoğuşmalı kazan, VRF/klima, yerden ısıtma, güneş enerjisi sistemleri ve ısı pompası ekipmanları tedarik ediyoruz. Teknik hizmetler departmanımız ile bütün mühendislik uygulamalarında, projenin büyüklüğüne bakılmaksızın, ileri düzey mühendislik gereken tüm işlerde teknik ve saha tecrübesi ile hizmet veriyoruz. Isı pompası global departmanımız ile Türkiye’nin 81 ilinde bulunan taahhütçü bayilerimiz aracılığıyla tüm yapılara “Anahtar Teslim Isı Pompası” hizmeti veriyoruz. Isı pompası sistemlerinde, kapasite hesabı ve projelendirme çok önemli olduğu için bütün teknik hesaplamalar ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi bünyesinde bulunan teknik hizmetler departmanı tarafından yapılıyor. VEÇ- Verimli Enerji Çözümleri departmanımız ise fabrika, hastane ve otel çatıları gibi büyük yapılara güneş enerji sistemleri ile çevreci enerji çözümleri sunuyor. Hedefimiz; kendi enerjisi üretmek isteyen herkese “Ücretsiz Keşif – Projelendirme – Montaj ve Kurulum” hizmeti vererek hem müşterilerimize hem de ülkemize yenilenebilir ve temiz enerji kazandırmak.

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

Tüm dünya için 2020 zorlu bir yıl oldu. Başta pandemi olmak üzere diğer sıkıntılar sebebiyle tüm iş kolları böyle bir sene geçireceğini hesaplamıyordu. İklimlendirme ve enerji sektörü de bu sıkıntılardan payına düşeni aldı. ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi olarak biz 2020’de öncelik verdiğimiz konuların başında gelen bayileşme atağımıza devam ettik. Bir yandan Türkiye genelindeki bayilerimize yenilerini eklerken bir diğer yandan da onların iş süreçlerini sorunsuz götürebilmeleri için ürün tedarikine hız verdik. Güçlü yapımızla yüksek miktarda ürün tedarik ederek olası malzeme krizine karşı hem şirketimizi hem de bayilerimizi rekabette güçlü duruma getirdik. Dünyanın en büyük markaları ile yeni anlaşmalar gerçekleştirerek bayilerimize sunduğumuz ürün portföyümüzü genişlettik. Hedeflerimizin büyük bölümünü gerçekleştirmeyi başardık.

2021 hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikli isteğimiz 2021’de koronavirüs salgınının bitmesi. ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi olarak hedeflerimizi güçlü şekilde gerçekleştirebilmemiz için hayatın normale dönmesi gerekiyor. Salgının son bulmasıyla ekonomide büyük bir canlılık bekliyoruz. Bu canlılık tüm sektörlere yansıyacaktır. ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi olarak 2021’de yenilenebilir enerjinin Türkiye’de daha iyi tanıtılması için çalışacağız. Bayilerimiz aracılığıyla girdiğimiz bütün evlerde güneş enerjisini anlatacağız. Güneş enerjisi konusunda insanların dikkatini çekeceğiz. Konutlarda yenilenebilir enerji kullanımını Avrupa ortalamalarına yükselterek enerji ithalatını aşamalı olarak azaltabiliriz. Uzun vadede ise Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi güneşten sağlayabiliriz. Solar sistemlerin kurulması için gereken sistem akış şeması dizaynı, kollektör sayısı belirleme, sistem amortisman hesabı, elektrik üreten fotovoltaik kollektör tedariği ve yapım aşamasında teknik destek gibi tüm konularda yeterli bir ekibe sahibiz. Kurulduğumuz günden beri bayilerimizin kabiliyetini artıracak çalışmalara imza attık. Online eğitimlerle onların son yenilikler ve ürünler hakkında bilgi sahibi olmasını sağladık. 2021’de de Türkiye genelindeki 1.600 bayimize kombiler, ısı pompaları ve güneş enerjisi çözümleri gibi hizmet sunduğumuz alanlarda eğitimler vermeye devam edeceğiz. Bu eğitimlerle bilgi birikimini artıran bayilerimiz hem vatandaşları bilgilendirecek hem de iş hacimlerini büyütebilecek.

Pandeminin firmanıza ve sektöre etkisi için neler söylemek isterseniz?

Pandemi dünya ekonomisini sarsan bir gelişme oldu. Türkiye ekonomisi ve şirketler de bu problemden etkilendi. Belli başlı sektörlerin haricinde diğer tüm sektörlerde durgunluk ya da küçülme görüldü. İnşaat, yapı malzemeleri ve iklimlendirme sektörü pandemiden çok etkilendi. ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi olarak biz ve diğer grup firmalarımız bu dönemde faaliyetlerimize devam ettik. İstihdama katkı sağlamayı sürdürürken personelimizi de eğitmeye devam ettik. Salgın mutlaka bitecek. Sonrasında de dünya ve Türkiye ekonomisinde iyileşme dönemi başlayacak.