Türkiye ve Çin’in Güneş Paneli Üretimindeki İşbirliği Avantaj Sağlıyor

Çin’in en büyük ve en etkili medya kuruluşu ve dünyanın en büyük haber ajansı olan Xinhua Haber Ajansı, HT Solar’ın İstanbul / Türkiye fabrikasını ziyaret ederek Genel Müdürü Bao Yue ile röportaj yaptı.

“Güneş enerjisi alanında Çin-Türkiye işbirliği, kendi avantajları ile birbirlerini tamamlayabildikleri için karşılıklı fayda sağlıyor.

Türkiye ve Çin, güneş paneli üretimi alanında karşılıklı olarak birbirlerinin avantajlarından yararlanıyor.

Türk ve Çinli sanayi çalışanları, Çinli firmaların ürünlerini dünyanın diğer bölgelerine ihraç etmede Türkiye’nin konumundan yararlanabileceğini ve Çinli üreticilerin Türk ekonomisine katkıda bulunarak iş fırsatları yaratabileceğini ve ülkeye yabancı yatırım çekebileceğini söyledi.

HT Solar Energy, Çin devlet şirketi HT-SAAE’nin bir yan kuruluşu olarak, Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’daki Tuzla Serbest Bölgesi’nde güneş modülleri üretmek üzere 2016 yılında kurulmuştur.

O zamandan beri üretici, Türkiye pazarı için güneş modülleri tedarik etmekte ve ürünlerini Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Türkiye üzerinden Avrupa ve Orta Doğu’daki birçok ülkeye ihraç etmektedir.

HT Solar Energy genel müdürü Bao Yue, şirketin “ülke ekonomisinin daha fazla döviz almasına ve ihracat kapasitesini artırmasına yardımcı olurken” 500’den fazla kişiye iş imkanı sağladığını söyledi.

Güneş enerjisi sektörünün çok yeni bir işletme olduğu için yaratıcı çalışanlara ihtiyacı var ve Türkiye’nin bu gereksinimleri iyi eğitimli genç nüfusu ile karşıladığını söyledi.

“Fabrikamızda 1980 ve 1990’dan sonra doğmuş çok sayıda işçi veya beyaz renkli çalışanımız var. Pratik olarak çok iyi gidiyorlar” dedi.

Yue, firmasının piyasadaki en gelişmiş hatları ve teknolojiyi kullandığını ve Türkiye’de güneş enerjisi sektörüne yönelik dev bir eğitim okulu olarak faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Gençleri işe alıyor, onlara operasyonu öğretiyor ve sektörü tanımalarını sağlıyoruz ”diye ekledi.

HT Solar Energy, önümüzdeki dönemde Türkiye’deki yatırımını büyütmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren diğer Çinli şirketleri cezbetmeyi planlıyor.

Türkiye’ye olası yeni gelenlere atıfta bulunarak, “Biz bir güneş paneli üreticisiyiz, ancak bir güneş enerjisi santrali kurmak istediğinizde, mucit ve güneş kablosu gibi diğer teknik ekipmanlara da ihtiyacınız var” dedi.

“Planımız bu, ancak koronavirüs nedeniyle çok şey ertelendi ve ertelenecek. Ancak bu yön değişmeyecek.”

Analist ve emekli elektrik üretim planlayıcısı Yusuf Bayrak, Türkiye ve Çin’in bilgi paylaşımı ve ortak araştırma ve geliştirme merkezlerinin kurulması konusunda daha fazla işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Bayrak Xinhua’ya yazılı bir röportajda “Bunların Türkiye için kesinlikle teknolojik ve ekonomik getirileri olacak” dedi.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’de elektrik üretiminde rüzgar kaynaklarının da önem kazanacağını ve bu alanlardaki gelişmelerin hızlanacağını söyledi. “Burası elektrik depolama teknolojisinin güneş panelleri ve rüzgar türbinleri üretmek kadar önemli hale geleceği yerdir” dedi.

“Bu nedenle, Türkiye ile Çin arasında elektrik depolama teknolojisine yatırım yapmak için de güçlü bir işbirliği kurulabilir” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e göre, Türkiye’nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi 10 yıl önceki yüzde 25’ten son üç yılda yüzde 40’ın üzerinde.

Dönmez Çarşamba günü yerel basına verdiği demeçte, yenilenebilir enerjinin kaynak yatırımları, altyapı ve teknoloji yatırımları ve yeni şebeke yatırımlarıyla Türkiye’deki ekonomik dinamizmi canlandıracağını söyledi.”

Kaynak: http://www.xinhuanet.com/english/2021-05/14/c_139944080.htm