Güneş Enerjili Çatıya Sahip Hızlı Şarj Parkı

EnBW, %100 yeşil elektrikle çalışan 300 kilovata kadar çıkış gücüne sahip bir ulaşım kavşağında yeni bir şarj parkı açtı.

Elektrikli otomobil sürücüleri artık tam olarak ihtiyaç duydukları yerde ultra hızlı ve rahat şarj ile menzillerini tamamlayabilirler. EnBW’nin Rutesheim / Almanya’da açtığı amiral gemisi şarj parkı, bunun gelecekte nasıl görünebileceğini gösteriyor: Stuttgart’ın hemen dışındaki Leonberg otoyol kavşağına yakın bir yeşil alan üzerine sekiz şarj noktasına sahip halka açık ve gölgelikli bir şarj parkı inşa edildi. .

Fazladan 100 kilometre için 5 dakika şarj süresi
300 kilowatt’a kadar çıkış gücüne sahip bir araç, tüm standart şarj konektörlerini (CCS, CHAdeMO ve Tip 2) kullanarak burada en kısa sürede menzilini genişletebilir: elektrikli arabalar sadece beş dakika içinde fazladan 100 kilometre yol alabilir ve sürücüleri gerçek karbon nötr hareketlilikten faydalanabilir. Bunun nedeni, tüm şarj noktalarının% 100 yeşil elektrik ile sağlanmasıdır.

Rooftop PV entegre – genel WLAN

Parkın kanopisi, yerel elektrik şebekesine beslenen ve mekanın kendisine enerji sağlayan bir fotovoltaik sistemle donatılmıştır. Konfor açısından, yeni EnBW şarj parkı aynı zamanda modern şarj altyapısının nasıl geliştiğini de gösteriyor: büyük bir kanopi her zaman elementlerden korunma sağlıyor ve çekici aydınlatma ve video gözetimi karanlıkta bile gönül rahatlığı sağlıyor. Halka açık bir WLAN, araç şarj olurken hızlı bir e-posta göndermeyi veya eğlencenin tadını çıkarmayı mümkün kılar.

Kolay kullanım için özel olarak geliştirilmiş kablo sistemleri
EnBW tarafından özel olarak geliştirilen kablo sistemleri, kablo yönlendirmesini ve dolayısıyla şarj işlemi sırasında kullanımı özellikle rahat hale getirir. Otoparklardaki veya insanların alışveriş yaptıkları yerlerdeki konumların yanı sıra, Rutesheim’dakine benzer şarj parkları, elektrikli mobiliteyi özellikle kullanımı kolay hale getiriyor ve Almanya genelinde EnBW tarafından inşa ediliyor:

Konfor ve sürdürülebilirlik
“Elektrikli mobiliteye tamamen bağlıyız ve bu konuda tutkuluyuz. Bu nedenle, hızlı şarj noktalarımızı kullanan müşterilerimiz yalnızca rejeneratif kaynaklardan elektrik alacaklar, çünkü bu, mobilite geçişinin aslında sürdürülebilir olduğundan emin olmanın tek yoludur. Ayrıca müşterilerimize otoyol servis alanı olan bir parkta gerçek şarj konforu sunuyoruz, ”diye açıklıyor EnBW’nin Satış ve Operasyon Direktörü ve aynı zamanda elektrikli mobiliteden sorumlu Timo Sillober.

Modüler tasarım – 16 şarj noktasına kadar kapasite
Şarj parkı modüler bir yapıya sahiptir, yani Almanya yollarında elektrikli araçların daha da artması için zaten mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Kapasitesi 16 şarj noktasına kadar esnek bir şekilde iki katına çıkarılabilir. Genel yüklenici olarak, Grup iştiraki Netze BW’nin hizmet bölümü parkı planlayıp inşa etti ve aynı zamanda işletmesinden de sorumludur. Hızlı şarj altyapısı yüksek hızda genişletiliyor.

Ülke çapında 400’den fazla hızlı şarj noktası
Ülke çapında 400’den fazla lokasyonla EnBW, elektrikli mobilite için en büyük hızlı şarj ağını işletmektedir. Buradaki stratejik odak noktası, şirketin ülke çapında kendi şarj altyapısını daha da genişletmek için son teknoloji ürünü hızlı şarj konumlarındadır. Şirket, bunları otoyol rotaları boyunca ve şehir merkezindeki konumlarda, tam olarak elektrikli araç sürücülerinin ihtiyaç duyduğu yerlere ultra hızlı şarj sağlamak için kullanıyor.

Genişleyen ağ – hızlı devreye alma
Rutesheim sitesi, EnBW’nin sadece bir ay içinde hizmete sunduğu üçüncü büyük hızlı şarj noktası olacak: Eylül başında, Almanya’nın ilk kentsel hızlı şarj parkını Stuttgart şehir merkezinde açarak “USP- Baden-Württemberg eyaleti ile birlikte BW ”pilot projesi. Eyalet genelinde 15 lokasyon daha planlanıyor. Birkaç gün sonra bunu, Hessen’deki Werratal servislerinde Tank & Rast ile işbirliği içinde gerçekleştirilen, geleneksel yakıt pompaları ile yan yana duran elektrikli araçlar için hızlı şarj noktalarına sahip Almanya’daki ilk otoyol servis alanı izledi.

Yıllık 100 milyon euro yatırım
Yalnızca 2025’e kadar EnBW, hızlı şarj altyapısını daha da genişletmek için yılda yaklaşık 100 milyon euro yatırım yapmış olacak ve ortalama olarak her gün yeni bir hızlı şarj noktası devreye alacak. İster şehir ortamında ister ulaşım eksenlerinde olsun, ilave hızlı şarj parkları şimdiden planlanıyor. Sürdürülebilir hareketlilik, iklimin korunmasında kilit bir rol oynuyor. EnBW HyperNetz’i, giderek daha fazla insanın elektrikli bir otomobile geçebilmesi için yaptık. Dahası, Rutesheim’daki amiral gemisi şarj parkı gibi kendi konumlarımızla, şarj sürecinin rahat bir deneyim olmasını sağlıyoruz ”diye özetliyor Sillober.

Kaynak: https://www.pveurope.eu/charging/germany-flagship-fast-charging-park-solar-rooftop