GES Güvenliğine Bütünsel Bir Yaklaşım ve Shell’in SolarEdge Tercihi

Shell İstanbul, Ankara ve İzmir’deki akaryakıt İstasyonlarında yapmış olduğu GES kurulumlarında güvenlik özelliklerinden dolayı SolarEdge’i tercih etti

“Akaryakıt istasyonuna yapılan kanopi üzeri güneş enerjisi uygulamasında bir numaralı önceliğimiz her zaman güvenliktir. Hem sistemde oluşabilecek bir arklanmaya karşı koruma sağlayan, hem de istasyondaki bir acil durumda fotovoltaik sistem kaynaklı bir yüksek gerilimle karşılaşmamızı engelleyecek bir çözüm aradık. SolarEdge optimizerli inverter sistemi tüm bu korumaları sağladığı için öne çıktı.”

Çağrı Esmerligil, Shell Petrol A.Ş. LPG & LNG Mühendislik Koordinatörü

Küresel çapta bir güneş enerjisi endüstrisi lideri olan SolarEdge, kapsamlı fotovoltaik sistem güvenliği sağlamanın çok yönlü bir yaklaşım gerektirdiğine inanmaktadır. Solaredge sisteminin üstün güvenlik özellikleri Güneş enerjisi sisteminin DC geriliminin, yangın, deprem, sel, doğalgaz sızıntısı veya çatı çökmesi gibi herhangi bir acil durumda üç dakikaya kadar bir sürede temasa karşı güvenli seviyelere düşürülmesini sağlar. Ark Hatası Algılama ve Önleme 400 m’ye kadar dizi uzunlukları için otomatik evirici kapatma yoluyla bir elektrik arkını algılama ve sonlandırma yeteneği sağlar. Dahili Sıcaklık İzleme ve termal sensörler, elektrik arklarına neden olabilecek hatalı kablolamayı tespit eder. Panel Düzeyinde İzleme ise sistem sorunları hakkında otomatik bildirimler göndererek olası güvenlik risklerini önüne geçer.