GES Güvenliğine Bütünsel Bir Yaklaşım ve DAIKIN’in SolarEdge Tercihi

Daikin Sakarya’daki üretim tesisinin çatısının üstüne 5.760 kW Güneş Enerji Santrali kurdu ve güvenlik özelliklerinden dolayı SolarEdge’i tercih etti:

“GES kurulumunun planlama aşamasında yangın, afet gibi tehlike teşkil eden durumlarda can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla güvenliği en önemli faktör olarak gördük. SafeDCTM entegre güvenlik sistemi ile herhangi bir tehlike teşkil eden durumda veya şebeke enerjisi kesildiğinde, çatı üzerini müdahaleye uygun hale getiren, çatıdaki panellerin gerilimini 1 volta indirerek temasa karşı güvenli seviyeye düşüren SolarEdge çözümünü seçmek bu nedenle hiç zor olmadı. “

Zafer Bayazıtoğlu, Daikin AŞ, Mühendislik Müdür

Küresel çapta bir güneş enerjisi endüstrisi lideri olan SolarEdge, kapsamlı fotovoltaik sistem güvenliği sağlamanın çok yönlü bir yaklaşım gerektirdiğine inanmaktadır.

Solaredge sisteminin üstün güvenlik özellikleri Güneş enerjisi sisteminin DC geriliminin, yangın, deprem, sel, doğalgaz sızıntısı veya çatı çökmesi gibi herhangi bir acil durumda üç dakikaya kadar bir sürede temasa karşı güvenli seviyelere düşürülmesini sağlar. Ark Hatası Algılama ve Önleme 400 m’ye kadar dizi uzunlukları için otomatik evirici kapatma yoluyla bir elektrik arkını algılama ve sonlandırma yeteneği sağlar. Dahili Sıcaklık İzleme ve termal sensörler, elektrik arklarına neden olabilecek hatalı kablolamayı tespit eder. Panel Düzeyinde İzleme ise sistem sorunları hakkında otomatik bildirimler göndererek olası güvenlik risklerini önüne geçer.