Gelgit Türbinleri İngiltere’de 2000 Eve Enerji Sağlayacak

Gelgit türbinleri, güneş ve rüzgar çiftlikleri kadar vızıltı almıyor ve dışarıda daha az sayıda var, ancak sayı artıyor – ve benzersiz bir yenisi hayata geçmek üzere.

Orbital Marine Power adlı bir İskoç şirketi, Orbital O2 2MW adlı bir sistem olan “dünyanın en güçlü gelgit türbini” olarak adlandırdığı şeyi inşa etti. Kuzey Denizi’nde ülkenin kuzeydoğu kıyılarında yer alan Orkney Adaları yakınında çalıştırma ve çalıştırma sürecindeler (bu aynı zamanda Microsoft’un okyanusun dibine bir silindir dolusu sunucu batırdığı yerdir!).

Gelgit türbinleri esasen rüzgar türbinlerinin su altı versiyonudur ve hemen hemen aynı şekilde çalışır; suyun hareketi bir rotora bağlı kanatları döndürerek rotoru döndürür ve bir jeneratöre güç sağlar.

Dünyanın en büyük gelgit santrali, Güney Kore’deki 254 megavat (MW) kapasiteye sahip Sihwa Gölü istasyonudur ve ardından Fransa, La Rance’de 240 MW’lık bir istasyon (bu aynı zamanda 1961 arasında inşa edilen dünyanın en eski gelgit santralidir. -1966).

Her iki santral de uzun bir su altı duvarı (örneğin La Rance fabrikasındaki baraj 476 fit uzunluğunda) olan baraj olarak adlandırılan şeyi, gelgitler ile açılıp kapanan kapıları enerji üretiminden faydalanacak şekilde kullanır. potansiyel. Bu kurulum, birden çok türbin ile yüksek miktarlarda güç üretmek için iyi çalışır; Sihwa Gölü’nde 10 türbin ve La Rance’de 24 türbin vardır.

Ancak bu tesislerin inşa edilmesi son derece pahalıdır (Sihwa için 298 milyon dolar, La Rance için 918 milyon dolar), bu da bazı mühendislerin ve analistlerin ürettikleri enerjinin yüksek maliyete bile değip değmeyeceğini sorgulamasına neden oluyor.

Orbital’in teknolojisi farklıdır. O2 bir baraj gerektirmez ve türbinler 243 fit uzunluğunda bir yüzer platforma bağlıdır. Çok daha büyük kuzenlerine kıyasla O2 küçük ama aynı zamanda güçlü. İki adet 65 fitlik rotor, su altında 6.460 fit karelik bir alana ulaşabilir, çünkü türbin kanatları sadece bir yönde dönebilmek yerine, gelgitin aktığı yöne uyum sağlayabilir.

Şirket, O2’yi inşa etmenin maliyeti hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak CEO Andrew Scott, türbinin “dünya çapındaki gelgit piyasalarını rekabetçi bir fiyat noktasında açacağını ve düzenleyicilere ve yatırımcılara yeni, öngörülebilir yenilenebilir enerji seçeneği.”

Türbinler, onları platforma bağlayan aynı “kollar” ile su yüzeyine getirilebildiğinden, bakım ve onarımların nispeten kolay olması amaçlanmıştır. Denizde de inşaat yapılmasına gerek yoktur; O2, yola çıkmaya hazır bir şekilde yelken açmadan önce karada inşa edilmiştir ve temelde demirlenmesi ve ızgaraya bağlanması gereken dev bir teknedir; Sistemin ürettiği enerji, batık kablolar aracılığıyla karaya geri yönlendirilir.

Orbital, yaptığı basın açıklamasında, O2’nin “İngiltere’deki yaklaşık 2.000 evin talebini karşılayacak kadar temiz, öngörülebilir elektrik üretme kabiliyetine sahip olduğunu ve yılda yaklaşık 2.200 ton CO2 üretimini dengelediğini” söyledi.

Unutmayın, İngiltere evleri Amerikan evlerinden çok daha az güce açtır, bu nedenle bir O2’nin ürettiği 2 megavatlık güç, Atlantik’in diğer yakasında muhtemelen o kadar ileri gitmeyecektir. Ancak türbini konuşlandırmanın göreceli kolaylığı ve düşük maliyeti göz önüne alındığında, muhtemelen daha fazlasını görmeye başlayacağız, hatta belki Amerikan sularında bile.

Kaynak: https://singularityhub.com/2021/04/30/this-powerful-tidal-turbine-will-power-2000-homes-in-the-uk/