GE ve Veolia ABD’nin İlk Rüzgar Türbini Kanadı Geri Dönüşüm Programını Duyurdu

-GE Yenilenebilir Enerji, türünün ilk ABD rüzgar türbini kanadı geri dönüşüm programı için Veolia Kuzey Amerika ile çok yıllı bir anlaşma yaptığını duyurdu.

-GE Yenilenebilir Enerji’nin Dijital Hizmetler CEO’su Anne McEntee, GE Yenilenebilir Enerji’nin Dijital Hizmetler CEO’su Anne McEntee, yeniden güçlendirme çabaları sırasında GE’nin değiştirdiği kara türbinlerinden çıkan kanatların çoğunun parçalanacağını ve çimento üretimi için hammaddelerin yerine kullanılacağını söyledi. Bir deyim. Avrupa’da, bu tür geri dönüşüm süreçleri ticari ölçekte büyümüştür ve GE, programı hızlı bir şekilde yaygınlaştırmayı planlamaktadır.

-Quantis ABD’nin çevresel etki analizine göre, süreç rüzgar türbinlerini tamamen geri dönüştürülebilir hale getirirken, çimento üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını net% 27 oranında azaltacak. Yeniden işlenen kanat, içindeki kömürü veya diğer hammaddeleri değiştirerek net pozitif bir çevresel etkiye sahiptir. GE’ye göre çimento üretim süreci.

Veolia Kuzey Amerika Çevre Çözümleri ve Hizmetleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Bob Cappadona’ya göre Veolia, kanatları hammadde olarak kullanılmak üzere bir çimento fırını birlikte işleme teknolojisiyle işleyerek “daha yeşil çimento” oluşturacaktı. Şirket, çimento endüstrisi için kömür, kum ve kil yerine başka amaca uygun tasarlanmış malzemeler tedarik etti.

Başta cam elyafı olmak üzere bıçak malzemesinin neredeyse% 90’ı çimento üretimi için yeniden kullanılacak, Veolia’nın Missouri’deki işleme tesisinde parçalanacak ve ülke çapındaki üretim tesislerinde kullanılacak.

Cappadona yaptığı açıklamada, “Geçen yaz bir GE bıçağı kullanarak bir denemeyi tamamladık ve sonuçlardan çok memnunuz. Bu sonbaharda şimdiye kadar 100’den fazla bıçak işledik ve müşterilerimiz üründen çok memnun kaldı” dedi. .

Rüzgar türbinleri yaşlandıkça, endüstri modelleri verimli bir şekilde değiştirmek ve elden çıkarmak için çözümler aramaya devam ediyor. GE Yenilenebilir Enerji’de ileri üretim teknolojisi lideri olan Matteo Bellucci, eskiyen modellerin yerini alacak olan aynı sayıda türbin “daha yüksek çıktıya” sahip olacak, demişti.

Türbinin çoğu geri dönüştürülebilirken, rüzgar endüstrisi ve araştırmacılar parçaların uçtan uca geri dönüşümünü hedeflese de, büyük kanatları gömmek uygun maliyetli bir çözüm olmuştur.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın (NREL) Ulusal Rüzgar Teknolojisi baş mühendisi Paul Veers, “Şu anda bir katı atık sahasına [kanatları] koymak çok ucuz, ancak bunu son ürün olarak görmek istemediğimizi düşünüyorum,” Merkez, bu yaz dedi.

O sırada NREL, tamamen veya çoğunlukla geri dönüştürülebilir bir rüzgar türbini ile döngüsel bir ekonomi olasılığını keşfederek, gömülmek yerine bıçaktan geri kazanılabilecek bir reçine türü üzerinde araştırma yapıyordu.

Kaynak: https://www.utilitydive.com/news/ge-announces-first-us-wind-turbine-blade-recycling-program-with-veolia/591869/