Gökay Tekstil, Erikoğlu Sunsystem İle Enerjisini Güneşten Üretiyor

Sektörde gerçekleştirdiği ilklerle tanınan, 80 MW üstünde lisanslı, lisanssız arazi ve çatı GES kurulum tecrübesi olan Erikoğlu Yatırım Holding iştiraki Erikoğlu SunSystem, Uluslararası Finans Dergisi EMEA Finance’in 2016 Proje Finansmanı Ödülleri kapsamında verdiği Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Güneş Enerjisi Proje Ödülü’nü almıştı.

Bununla birlikte Türkiye’nin İlk Lisanslı GES Gold Standard Projesi olan 10,7 MW Renoe Acıpayam GES projesinde EPC olan Erikoğlu Sunsystem, 2021 yılı başında Garanti Leasing ile yaptığı anlaşma ile yenilenebilir enerjiye yatırım yapacak firmalara çok daha kolay ve özel çözümler sunulacağını açıkladı.

Erikoğlu SunSystem ve Gökay Tekstil, her geçen gün hızla artan elektrik maliyetlerine çözüm bulmak, topluma, doğaya ve ekonomiye yararlı olması adına, Manisa Gölmarmara’da bulunan fabrikasına 1560 kW çatı üstü GES kurulumu konusunda anlaşmaya vardı.

Faaliyetlerine 1970 yılında Sultanhamam’da başlayan Gökay Tekstil sanayiciliğe, 1989 yılında yorganlık elyaf üreterek başlamıştır. 1993 yılında da ilk yorgan makinesini satın alarak ev tekstili alanındaki faaliyetlerinin temelini atan, artan talebi karşılamak amacıyla büyüme kararı alan firma, 1994 yılında İstanbul Avcılar’da yeni fabrikasını kurmuş ve ambalaj battaniyesi üretimini de hizmetleri arasına eklemiştir. Yenilikçi bakış açısıyla gerek makine parkurunu gerekse personel yapısını her geçen gün daha tecrübeli, deneyimli insan gücü ve modern makineler ile güçlendiren Gökay Tekstil, 1998 yılında ev tekstili bölümünü Manisa Gölmarmara’daki yeni binasına taşımıştır. Firmanın 2010 yılı itibariyle toplamda 20.000 m2’yi bulan kapalı alanı mevcut olup her geçen gün artan güçlü bayii ağıyla hem yurt içi hem de yurt dışında hizmetlerine devam etmektedir.

Tesisin devreye alınması ile Erikoğlu SunSystem çatı üstü GES kurulumlarındaki tecrübesine bir yenisini daha eklemiş oldu. 1560 kW güce sahip olan tesis yılda ortalama 2100000 kWh elektrik üretecek ve 200000 Dolar’a varan tasarruf sağlayacak. Erikoğlu SunSystem, bakım ve işletme aşamasında da Gökay Tekstil’in yanında olmaya devam edecektir.