EnBW’dan Devlet Desteksiz 300 MW Gücünde PV Projesi

Enerji tedarik şirketi EnBW, Almanya’daki iki büyük devlet desteksiz PV projesiyle güneş enerjisi kapasitesini genişletmeye devam ediyor.

Weesow-Willmersdorf projesiyle EnBW şu anda Brandenburg eyaletinde adım adım Almanya’nın en büyük güneş enerjisi parkını devreye alma sürecindedir. Aynı zamanda şirket, her ikisi de Brandenburg’da bulunan sonraki iki büyük projeye yatırım yapma kararı aldı.

500 MW ile sübvansiyonsuz PV projeleri
2021 yılının başında “Gottesgabe” ve “Alttrebin” güneş parkları üzerinde çalışmalara başlanacak. Weesow-Willmersdorf sübvansiyonsuz PV projesiyle birlikte, üç parkın toplam kapasitesi yaklaşık 500 megawatt olacak ve bu da stratejik EnBW yenilenebilir enerji portföyünü genişletmeye devam edercek.

2025 yılına kadar %50 yenilenebilir enerji kaynakları
Bir zamanlar gücünün yüzde 80’ini geleneksel yollarla üreten bir enerji şirketi olan EnBW, gücünün yaklaşık yarısını 2025 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak üretmek istiyor. Kara ve deniz rüzgar enerjisinin yanı sıra, fotovoltaik teknolojisi şu anda önemli bir üçüncü sütun. şirketin yenilenebilir enerjiler için genişleme stratejisi. EnBW’de üretim portföyü geliştirme başkanı Dirk Güsewell, “Almanya için belirlenen iklim hedeflerine ulaşmak için, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki artış için net, yıllık olarak tanımlanmış bir yol haritasına ihtiyacımız var” diyor.

Üç güneş parkı 140.000 haneye elektrik üretecek
“Güneş enerjisi ile, burada yılda beş ila on gigawatt’lık bir artış gerekli olacaktır. Artık üç büyük projemizle kısa sürede önemli bir katkı sağlayabiliriz. ” Her biri yaklaşık 150 megavat kapasiteye sahip her iki proje, Berlin’in yaklaşık 60 kilometre doğusundaki Märkisch-Oderland bölgesinde inşa edilecek. 187 megavatlık Weesow-Willmersdorf güneş parkı ile birlikte, bu daha geniş bölgede benzersiz bir güneş kümesi oluşturacak. Projeler, Barnim ve Märkisch-Oderland’ın Brandenburg ilçelerindeki tüm hanelerin yaklaşık yüzde 70’ine denk gelen yaklaşık 140.000 hane için çevre dostu elektrik üretimi ile sonuçlanacak.

Yerel bölgede değer katmak
“Sadece birkaç yıl önce ulaşılamaz görünen şey şimdi gerçeğe dönüştü: Yenilenebilir elektrik üretimi, Alman Yenilenebilir Enerjiler Yasası’ndan (EEG) mali destek olmadan mümkün. Brandenburg Ekonomik İşler, Çalışma ve Enerji Bakanı Jörg Steinbach, bu da yenilenebilir enerjilerin rekabetçi olabileceğini gösteriyor ”diyor. “EnBW, Weesow-Willmersdorf, Gottesgabe ve Alttrebbin güneş parkları gibi projelerle enerji ve iklim politikası hedeflerimize ulaşılmasına katkıda bulunuyor. Brandenburg, Energiewende’de lider bir rol oynuyor çünkü neredeyse hiç Alman
devlet, yenilenebilir enerjilerin genişlemesini çok güçlü bir şekilde ilerletti. ”

Ayrıca Bakan, EnBW’nin bölgedeki şirketlere projede yer alan bazı işler için sözleşme yapma planını memnuniyetle karşıladı. “Bu proje yerel bölgeye değer katıyor, maalesef diğer projelerde olmayan bir şey.”

Güneş enerjisi sayesinde 325.000 ton CO2 tasarrufu
Güneş kümesini oluşturan üç büyük fotovoltaik proje, yaklaşık 325.000 ton CO2 tasarrufu sağlayacak. EnBW, Weesow-Willmersdorf projesinde olduğu gibi inşaat işini bir yıl içinde tamamlamak ve her iki tesisi de 2021 sonuna kadar devreye almak istiyor. Şirket ayrıca bu iki projeyi de devlet finansmanı olmadan gerçekleştirmek istiyor. EnBW, üretilen elektriği kendi toptan elektrik ticaret piyasası aracılığıyla satacak. İster Elektrik Satın Alma Anlaşmaları (PPA) şeklinde olsun, ister borsada veya kendi satış portföyü yoluyla elektrik ticareti yaparak tüm seçenekler burada açık kalacaktır.

Association of Energy Market Innovators tarafından yayınlanan bir çalışmanın gösterdiği gibi, bölgesel biyoçeşitliliği destekleyen çok sayıda koruma programı da projelerin bir parçası. Yaklaşık 400 hektarlık bir alanı kaplayan her üç projenin inşaat sahası yerli tohumlarla tamamen yeşillendirilecektir. Ayrıca yakın çevrede ağaçlar, çalılar ve çalılar dikilecektir.

Kaynak: https://www.pveurope.eu/markets-money/germany-enbw-two-more-subsidy-free-pv-projects-300-mw