Elektrikli Volkswagen Karavan Minibüsü 7.500 km Yol Kat Etti

Tamamen elektrikli karavanlar hala oldukça nadirdir. Mevcut olanlar, süresiz olarak yola çıkmak için değil, yerel olarak kamp yapmak ve işe gidip gelmek için tasarlanma eğilimindedir. Ancak VW fanatiği Frank Eusterholz’un farklı fikirleri vardı. E-Crafter kargo minibüsüne bir PlugVan kamp modülü attı ve yola çıktı … uzun yola. Eusterholz’un 7.500 km’lik (4.660 mil) yolculuğu, onu VW van HQ Hannover, Almanya’dan Kıta Avrupası’nın en kuzey ucuna kadar Avrupa genelinde otoyolda seyir, geçiş tırmanışı ve adadan adaya gezdirdi. Yolculuğu, yalnızca zamanla büyüyecek olan elektrikli karavan olanaklarına ilham verici bir erken bakış olarak hizmet ediyor.

Elektrikli karavanlar yıllardır mevcuttur, ancak yeterli menzile sahip pratik bir versiyon her zaman sadece birkaç yıl uzakta görünüyor. Rivian R1T kara kamyonundan VW’nin kendi kimliğine kadar yeni nesil EV kampçıları. Buzz, daha pratik menziller ve yetenekler vaat ediyor, ancak şimdilik e-kampçılar, Sussex e-NV200 Camper Car gibi küçük, mütevazı menzilli minilerle sınırlı kalıyor.

Geçen ay yayınlanan bir duyuruda Volkswagen, elektrikli karavan gezintisinin farklı bir resmini çizdi. Uzun süredir elektrikli araç sürücüsü olan 54 yaşındaki Frank Eusterholz’un, modern elektrikli kamyonetlerin mütevazı menzillerinin onu EV minibüs hayatından caydırmasına izin vermemeye kararlı olan Frank Eusterholz’un hikayesini anlattı. On yıllardır kendini sürdürülebilir enerjiye adamış bir Danimarka adası olan Samsø’nun sakini olan Eusterholz, e-Crafter’ı doğal bir araç seçimi ve mükemmel bir kampçı tabanı olarak görüyordu.

Sürdürülebilir ada yaşamı ve kampçılık için mükemmel olabilir, ancak 173 km’lik (108 mil, NEDC) menzilli e-Crafter, Avrupa’nın en uç bölgelerine 7.500 km’lik bir yolculuk için hala oldukça kusurlu görünüyor. Bu, en başından itibaren 44 şarj durağıdır – sadece oraya gitmek için, geri sürüş için ikiye katlayın. Aslında, Eusterholz toplamda 95 şarj durdurma yaptı.

Ancak yolculuk bir yarış değil, bir yolculuk olarak planlanmıştı ve Eusterholz, elektrikli araçlara olan sevgisini uzun süredir karavanla Norveç’in Kuzey Burnu’nu ziyaret etme hedefiyle birleştirmeye kararlıydı.

“Sonuçta herkes dizelde yapabilir” dedi. “Muhtemelen şimdi elektrikle çalışan bir minibüs / karavanla Kuzey Burnu’na gelen ilk kişiyim.”

Elektrikli bir karavan minibüsünü bunun gibi bir yolculuk için optimize etmenin en iyi yolu, dönüşümü kişiselleştirmek, minibüsü yolculukta ihtiyaç duyacağınız en temel konforla donatarak ağırlığı en aza indirmek gibi görünüyor. Ancak Eusterholz, böylesine sıfırdan bir dönüşümün zamandan ve baş ağrısından kurtuldu ve bunun yerine benzersiz bir tak ve çalıştır çözümü tercih etti.

Alman tasarımı PlugVan, e-Crafter’ı anında e-Crafter karavana dönüştüren, tam boyutlu bir minibüse kayan bir kutuda tam donanımlı bir kampçı dönüşümüdür. Modül, belirli van kabin boyutlarına uyacak şekilde yanlarda ve tavanda genişler ve kayışlarla sabitlenir. Tam bir karavan minibüsü birkaç dakika içinde hayat buluyor.

PlugVan, tam gelişmiş bir dönüşüm kadar rahat değil, ancak tekerlekler üzerinde işlevsel bir küçük stüdyo daire sağlıyor. Bir dizi sürgülü, katlanabilir ve ayarlanabilir mobilyaya sahip en üst düzey model, dönüştürülebilir bir çift tezgah / yatak, lavabo, ocak ve buzdolabı, ısıtma ve klima, elektrik sistemi ve yemek masası içeren bir mutfağa uyar. Hatta Alexa ses kontrolü ile tamamlanmış akıllı bir dokunmatik ekranlı komuta merkezi ile kablolu olarak gelir. Banyo yok, ancak modül minibüs kabininin tamamını kaplamadığı için, portatif bir tuvalet ve diğer kargoları paketlemek için bolca yer var. Görünüşe göre Eusterholz aşağıdaki resimde tam da bunu yapmış.

Eusterholz, hızlı dönüşebilen karavan minibüsünü bir araya getirdikten sonra Ağustos ayında yola çıktı ve 18 gününü kuzeye ve geriye doğru tırmanarak geçirdi. VW’nin raporuna göre Hannover’den Samsø’ya ve Kuzey Burnu’na direkt gidiş-dönüş 6.666 kilometre (4.142 mil) yedi ve Eusterholz birkaç sapma ve yan yolculukla toplamı 7.544 km’ye (4.688 mil) çıkardı.

Elektrikli araç kampı genellikle sınırlı menzil ve sık şarj durmaları gibi dezavantajlar etrafında odaklanan bir tartışmaya ilham veriyor, ancak Eusterholz tam tersi bir yaklaşım benimsedi ve ters yönlere odaklandı ve elektrikli bir sürücünün minibüs turu deneyimini nasıl zenginleştirebileceğini vurguladı.

“Yavaşlarsınız, daha bilinçli bir şekilde araç kullanırsınız ve günün sonunda, gideceğiniz yere vardığınızda aslında daha dinlenirsiniz,” dedi ve bir karavan minibüsünde olmanın, daha rahatlatıcı bir mola vermenin keyfini çıkarabileceğiniz anlamına geldiğini de sözlerine ekledi. şarj durur.

Yine de, 95 şarj durağının tamamı ikindi çayı veya şekerleme ile doldurulmadı. Bir noktada, Eusterholz, menzil göstergesine yalnızca kilometre kala, daha geniş bölgedeki tek şarj istasyonuna girdi. Hizmet dışı. Ofisinde hücum etmesine izin veren dost canlısı bir kasaba doktoru bulma şansı bulmuştu, ama bu çok yakındı. Ayrıca, yol boyunca belirli aralıklarla aşırı yüksek fiyatlar ve yavaş sadece şarjlı bölgelerle uğraştı.

Eusterholz’un iyimserliğinin, pil gücünün tamamen bitmesi için de geçerli olduğunu düşünüyoruz. En azından geceyi (veya hafta sonunu) geçirecek bir yeriniz var.

Eusterholz Kuzey Burnu’na kadar gitti ve Norveç’in ünlü Trollstigen’ine doğru bir yan yolculuğa çıkmayı başardı, kıvrımlı, kıvrımlı dağ yolunun dik ama muhteşem bir şeridi. Volkswagen’e göre Eusterholz, kalan menzil kadranında 100 km (62 mil) ile alttan başladı, tırmanışın tepesinde 50 km’ye (80 mil) düşürdü, ancak daha sonra tüm yolu geri şarj edebildi. Geri dönüş yolunda rejeneratif frenlemeyle 90 km (56 mil).

Eusterholz, geziyi yeniden yapacağını onaylamakta hızlı davrandı. “Bir anda, her zaman.”

Eusterholz’un kilometrelerce dolu EV turu ayak izlerini takip edecek kadar cesur ruhlar, muhtemelen çok az kalacaktır ve Volkswagen’in, ekstra menzile sahip daha kitlesel pazarlanabilir bir elektrikli minibüsü olana kadar bir e-Grand California inşa ettiğini görmüyoruz. Ama ID gibi araçlarla. Yolda buzzlar ve kendi kendine çalışan kamp römorkları ve şasileri gerçeğe doğru hareket ediyor, EV kamplarının büyümeye başlaması sadece bir zaman meselesi olmalı.

Mercedes EQV minibüsü, çılgınca popüler Fiat Ducato’nun elektrikli versiyonu gibi, bir karavan dönüşümü için can atıyor gibi görünüyor. Gecikme olmadığı varsayıldığında, ilk Tesla Cybertrucks ve Rivian R1T’ler önümüzdeki yıl bu zamanlarda piyasaya çıkacak. Oradan, hızla elektrikli araç kampı için ilginç bir zaman haline gelecektir