Elektrikli Bina Tedariki için Hibrit Depolama

Avusturya, Frauental’de bir apartman binası yenileme sırasında yeni bir enerji konseptiyle donatıldı. Artık ısı tamamen borular olmadan, sadece elektrikle sağlanıyor.

Avusturyalı fotovoltaik proje geliştiricisi Paul Langmann, bir apartman binasını güneş cepheli ve çatıya monte edilmiş bir sistemle donattı. Ancak, güneş enerjisi konut sakinlerinin elektrikli cihazları için değil, ısı temini için kullanılıyor. Bu amaçla sekiz dairenin her birine ve birinci kattaki ticari üniteye sıcak su deposu monte edildi. A My PV ısıtma çubuğu, suyu belirtilen sıcaklıkta tutar ve esas olarak cepheden ve çatıdan gelen elektriği kullanır. Bu, dairelere evsel kullanım için sıcak su sağlar.

Kızılötesi panellerle alan ısıtma
Odalara monte edilen kızılötesi paneller ısıtmayı sağlar. Ayrıca, öncelikle sahada üretilen güneş enerjisini kullanırlar. Sadece bu yeterli olmadığında, kızılötesi paneller ve ısıtma elemanları ek olarak monte edilmiş bir aküden beslenir. Bu, doğrudan ısı jeneratörleri tarafından kullanılmayan güneş enerjisini geçici olarak depolar. Ancak ısı jeneratörleri için artık yeterli enerjiyi sağlayamıyorsa, bunlar şebekeden beslenir.

Enerji konseptiyle, ev sahibi aynı anda birkaç hedefi takip ediyor. Bir yandan, binaya döşenen sıcak su borusu olmadığı için kurulum süresinden ve paradan çok tasarruf etti. Neredeyse hiç kayıp olmadığından, bu aynı zamanda ısı kaynağı için gereken enerji miktarını da azaltır. Bunun yerine, ısıtma beslemesi yalnızca güç kabloları üzerinden gerçekleştirilir.

Tedarikçilerden elektrik alımlarını en aza indirin
Öte yandan Langmann, tedarikçiden alan ısıtma ve sıcak su temini için mümkün olduğunca az enerji almak istiyor. Bu, sonuçların operasyonun ilk yılından sonra zaten gösterdiği gibi başarıldı. Solar Age proje veritabanında bulabileceğiniz daha ayrıntılı bir dosyada bu sonuçların nasıl göründüğünü okuyabilirsiniz