Dünyanın En Hızlı Tamamen Elektrikli Yolcu Gemisi

İsveçli tekne yapımcısı Candela, yerel su taşımacılığı sahnesinde, çeşitli şekillerde dünyayı yeneceğini iddia ettiği yeni ve süslü bir feribotla bazı dalgalar yaratmak istiyor. P-30, şu anda Stockholm şehrine hizmet veren dizel feribotların yerini alarak su yollarını ve çevredeki havayı temizlerken şimdiye kadar yapılmış en hızlı tamamen elektrikli yolcu gemisi olacak şekilde tasarlandı.

P-30, 40 ft (12 m) uzunluğunda olacak, 30 yolcu için yeterli alana sahip olacak ve bir çift 60 kW elektrikli pod sürücü tarafından çalıştırılacak. Bunlar, gemiyi en yüksek 30 knot hıza ve 20-25 knot servis hızına itecek, yerleşik 180 kWh lityum pil ise 60 deniz milinden fazla bir menzil sunacak.

Şirket, bu teknik özelliklerin P-30’u yalnızca dünyanın en hızlı elektrikli yolcu gemisi değil, aynı zamanda uzun menzil sunan ilk yolcu gemisi haline getireceğini söylüyor. Bu, büyük ölçüde teknenin eğimini ve yuvarlanmasını saniyede yüz kez değerlendiren ve su üzerinde düzgün bir şekilde kaymasını sağlamak için hidrofoillerde ayarlamalar yapan yerleşik bir bilgisayardan kaynaklanıyor.

Candela, bu sadece enerji tüketimini bugün kullanılan hızlı feribotlara kıyasla yaklaşık yüzde 80 oranında azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda tekneyi sabit tutuyor ve uyanışı neredeyse sıfıra indiriyor. Bu, P-30’un şehir içi su yollarında diğer yolcu teknelerine göre daha yüksek hızlarda, diğer gemilere veya çevredeki yapılara zarar vermeden seyahat edebileceği anlamına gelir.

Candela’nın kurucusu ve CEO’su Gustav Hasselskog, “Bugün, çoğu otoyol trafiğin yoğun olduğu saatlerde sıkışık olmasına rağmen toplu taşıma için kullanılmıyor” diyor. “Şehir içi su yollarının yüksek hızlı elektrikli ulaşım için açılması, işe gidip gelme konusunda devrim yaratabilir. San Francisco, Seul veya Amsterdam gibi şehirlerde – çok düşük bir maliyetle. Yeni altyapı oluşturmaya gerek yok. ”

P-30 için deniz denemelerinin 2023 yılında ticari operasyonların başlamasıyla Stockholm’de 2022’de başlaması bekleniyor.

“Amacımız, elektrikli hidrofoil feribotlarımızın geleneksel gemilerden çok daha ucuz, daha konforlu ve çok daha çok yönlü olduğunu kanıtlamak. Bu sadece diğer gemilere bir alternatif değil, toplu taşımada yepyeni bir yaklaşım.”

Kaynak: https://newatlas.com/marine/foiling-ferry-p-130-candela-worlds-fastest-electric/