Dünyanın En Hızlı Elektrikli Uçağı Piste Çıktı

Tümüyle elektrikli hızlı bir uçak, Rolls-Royce’un Spirit of Innovation uçağını ilk kez piste götürmesiyle bir adım daha ileriye gitti. Dünyanın en hızlı elektrikli uçağı olacak şekilde tasarlanan bu ilk taksi testleri, geliştiricilerin sadece uçaklar için değil, hava taksileri ve diğer fütüristik kentsel hareketlilik biçimleri için bir plan sunabileceğini umduğu, son teknoloji tahrik sistemlerinin önemli bir erken göstergesidir.

Spirit of Innovation uçağının rüzgârını ilk kez 2019’da, Rolls-Royce, 2017’de Siemens tarafından belirlenen 210 mil/sa (338 km/sa) elektrikli uçak için önceki hız rekorunu üstlenme planlarının yanı sıra konseptini açıkladığında yakaladık. Birleşik Krallık hükümeti tarafından finanse edilen Uçuşun Elektrifikasyonunu Hızlandırma programının bir parçası olarak birkaç ortakla birlikte inşa ediliyor ve şimdiye kadarki en enerji yoğun olduğu iddia edilen 6.000 hücrelik bir pil paketi ile çalıştırılacak. uçak.

500 beygirlik (400 kW) tamamen elektrikli güç aktarım mekanizmasının bir gün uçağı 300 mil/saat (482 km/saat) üzerindeki hızlara itmesi ve bu süreçte elektrikli uçuş için yeni bir rekora imza atması bekleniyor. Spirit of Innovation, bu hedefe doğru ilk geçici adımlar olarak, bu gelişmiş itme sisteminin başarılı bir şekilde entegre edildiğini gösterdi.

Rolls-Royce Electrical Direktörü Rob Watson, “Uçak, elektrik teknolojisi açısından çığır açan gelişmiş bir batarya ve tahrik sisteminden gelen gücü kullanarak ilk kez kendini ileri doğru itti” diyor. “Bu sistem ve geliştirilen yetenekler, Rolls-Royce’u Urban Air Mobility pazarına güç sistemleri sunan bir teknoloji lideri olarak konumlandırmaya yardımcı olacak.”

Rolls-Royce’un gördüğü gibi, Spirit of Innovation için geliştirdiği teknolojilerin en azından bir kısmı aynı zamanda hava taksileri dünyasına, gelişmekte olan bir ulaşım araştırma ve geliştirme alanına ve şirketin hareketlerini gerçekleştirdiği bir alana da uygulanacaktır. kendi.

Spirit of Innovation için ilk uçuşun bu Avrupa baharında gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak: https://newatlas.com/aircraft/rolls-royce-taxis-worlds-fastest-electric-aircraft-to-be/