Danimarka Enerji Adalarında Çalışmaya Başlıyor

Danimarkalı iletim sistemi operatörü Energinet, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ndeki enerji adaları ve bunlara eşlik eden açık deniz rüzgar santralleri için çevre mühendisliği danışmanlık hizmetleri arıyor.

İşin kapsamı, iki enerji adası ve rüzgar çiftlikleri için stratejik bir çevresel değerlendirmeyi (SEA) ve çevresel araştırmaları kapsamaktadır.

Enerji adaları ve toplam kapasitesi 5 GW olan rüzgar santrallerinin 2030 yılına kadar devreye alınması bekleniyor.

Kuzey Denizi enerji adası, potansiyel olarak 10 GW açık deniz rüzgârına kadar ölçeklenebilecek 3 GW’lık bir başlangıç ​​kapasitesine sahip olacak. Bu yapay bir ada olacak.

Baltık Denizi enerji adası 2 GW kapasiteli Bornholm adasında kurulacak.

Projelere devam etme konusundaki siyasi kararın ardından, Danimarka Enerji Ajansı, Energinet’e araştırma alanı için şebeke bağlantısı için saha araştırmaları, çevresel ve teknolojik araştırmalar ve analizler başlatma talimatı verdi.

Her iki enerji adası da Danimarka anakarasına ve komşu ülkelere güç ihraç edecek ve çevredeki açık deniz rüzgar çiftliklerinden elektrik toplayan ve elektriği elektrik şebekesi bağlantılarıyla ülkeler arasında dağıtan bir merkez olarak hizmet vermesi amaçlanıyor.

Kaynak: https://www.offshorewind.biz/2021/03/08/denmark-gets-to-work-on-energy-islands/