British Airways ZeroAvia ile İşbirliği Yapıyor

British Airways, hidrojenle çalışan uçakların sürdürülebilir uçuşun geleceğinde nasıl lider bir rol oynayabileceğini keşfetme projesinde ticari havacılığın karbondan arındırılmasında önde gelen bir yenilikçi olan ZeroAvia ile işbirliği yaptı.

British Airways, hidrojenle çalışan uçakların sürdürülebilir uçuşun geleceğinde nasıl lider bir rol oynayabileceğini keşfetme projesinde, ticari havacılığın karbondan arındırılmasında önde gelen bir yenilikçi olan ZeroAvia ile işbirliği yaptı.

ZeroAvia, Eylül 2020’de ticari sınıf bir uçağın dünyanın hidrojen yakıt hücresiyle çalışan ilk uçuşunu tamamlayarak büyük bir teknolojik atılım gerçekleştirdi.

Piper M sınıfı altı koltuklu uçak, dünyanın sürdürülebilir havacılığa geçişini hızlandırmayı hedeflediği için Bedfordshire’daki Cranfield havaalanından bir tur gerçekleştirdi.

Şimdi, British Airways, “havayolunun gelecekteki filosuna güç sağlamak için fosil yakıtlardan sıfır emisyonlu hidrojene geçmenin dönüşüm olasılıklarını” keşfetmek için hidrojen-elektrikli havacılık çözümleri firması ZeroAvia ile yeni bir ortaklık duyurdu.

British Airways CEO’su Sean Doyle şunları söyledi: “British Airways, sürdürülebilir bir geleceğe ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmaya kararlı.”

“Kısa vadede bu, operasyonel verimliliğimizi artırmak ve karbon dengeleme ve uzaklaştırma projelerini uygulamaya koymak anlamına gelirken, orta ila uzun vadede sürdürülebilir havacılık yakıtının geliştirilmesine yatırım yapıyor ve yeni yakıtların büyümesini hızlandırmaya nasıl yardımcı olabileceğimize bakıyoruz. sıfır emisyonlu hidrojenle çalışan uçaklar gibi teknolojiler. ”

Yeni ortaklık, grubun dünyanın dört bir yanından ‘start-up’lar ve scale-up’lar ile çalıştığını gören ve onlara ürünlerini gerçek dünya işlerinde geliştirme ve test etme fırsatı sunan IAG’nin endüstri lideri Hangar 51 hızlandırıcı programının bir parçasıdır. küresel ölçekte zorluklar.

ZeroAvia’nın Avrupa Başkanı Sergey Kiselev, “ZeroAvia’nın misyonu, dünyanın gerçekten sıfır emisyonlu uçuşa geçişini hızlandırmaktır ve hidrojenin bunu hızlı ve pratik bir şekilde başarmanın en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.”

ZeroAvia, daha uzun menzillerde ve daha büyük uçaklar kullanarak teknolojisinin güvenilirliğini daha da kanıtlamayı umuyor ve uçaklar için hidrojen-elektrik gücünün ticarileştirilmesini 2023’e kadar 20 koltuklu uçakta 500 mile kadar olan uçuşlarla gerçekleştirmeyi bekliyor.

2027’ye kadar, 100’e kadar koltuklu uçaklarda 500 milin üzerindeki ticari uçuşları ve 2030’a kadar 100’den fazla koltuklu uçaklarda 1.000 milden fazla olan ticari uçuşları çalıştırabilecek güç santrallerine sahip olmayı planlıyorlar.

Hem British Airways hem de ZeroAvia, Birleşik Krallık Hükümetinin havacılık ve havacılık sektörüne yönelik net sıfır emisyon hedeflerini ileriye taşımak için hükümet ve endüstri arasında bir ortaklık olan Jet Zero Konseyi’nin bir parçasıdır.

Başbakan Boris Johnson, ZeroAvia’nın ilk hidrojen-elektrik uçuşunu başarması hakkında yorum yaparak, bunun “İngiltere’nin iklim değişikliğiyle mücadele için teknolojiye öncülük ediyor ve teknolojiyi benimsemesinin yollarından biri” olduğunu söyledi.